eReport.sk
Ilustračná snímka: Tréning slovenských futbalistov. Foto: TASR

Šport dostane nové pravidlá. Rezort školstva ich pripravoval dva roky

Nové pravidlá pre šport. Odstránenie nadbytočnej regulácie nesúťažného športovania, zvýšenie kontrolných mechanizmov, zvýšenie transparentnosti fungovania národných športových zväzov a národných športových organizácií či zjednodušenie a zefektívnenie vzdelávania inštruktorov športu v úzkej previazanosti na športové fakulty vysokých škôl. To sú jedny z kľúčových bodov, ktoré obsahuje návrh zákona o športe z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorý putuje do druhého čítania v Národnej rade Slovenskej republiky.

Na novom zákone o športe pracoval rezort školstva približne dva roky. Najskôr sa pracovalo na novelizácii zákona, avšak v priebehu legislatívneho procesu vzhľadom na veľký počet pripomienok MŠVVaŠ SR predložilo návrh na nový zákon o športe.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Elitný expremiér o elitných chlapcoch
  2. Navždy odišiel známy slovenský maliar
  3. Nová posila do Hlasu! K Pellegrinimu sa pridáva kanoista Erik Vlček.
  4. materská škola

Rokovali so všetkými športovými organizáciami

Pri jeho príprave ministerstvo školstva rokovalo so všetkými športovými organizáciami o pripomienkach, ktoré označili ako zásadné. V množstve prípadov rezort pripomienky zapracoval alebo si osvojil kompromisné riešenie.

„Plne rešpektujeme postavenie členov športového hnutia a podiel zodpovednosti jednotlivých národných športových zväzov a národných športových organizácií na rozvoji športu na Slovensku. Je však potrebné uviesť, že v rámci novej zákonnej úpravy bolo potrebné zohľadniť aj rozsiahle pripomienky a podnety kontrolných orgánov na strane štátu z ich kontrolnej činnosti v športových organizáciách,“ uvádza štátny tajomník MŠVVaŠ SR pre šport Richard Nemec.

Zjednodušenie procesov

Cieľom nového zákona o športe je prioritne debyrokratizácia či zjednodušenie procesov. V návrhu zákona sa odstraňuje nadbytočná regulácia nesúťažného športovania, ktoré však môže byť naďalej financované z rozpočtu ministerstva na šport.

Ďalej sa upravujú pracovno-právne vzťahy v športe, týkajúce sa najmä profesionálnych športovcov v kolektívnych športoch, ktorí budú v špeciálnom postavení SZČO. Tiež sa upresňujú metodiky posudzovania aktívnej členskej základne do 23 rokov, aby nedochádzalo k účelovému navyšovaniu počtu členov národných športových zväzoch (NŠZ) za účelom výpočtu sumy príspevku.

Garancia financovania školského športu

Ďalšou kľúčovou témou je zefektívnenie a zjednodušenie systému financovania súťažného športu cez NŠZ. Navrhuje sa začleniť futbal a ľadový hokej do vzorca pre výpočet príspevkov jednotlivým športom, viaceré neolympijsky „neuznané“ športy by sa mali začleniť do vzorca na výpočet garantovaných financií či zvýšiť garantované finančné podpory Slovenského olympijského a športového výboru a Slovenského paralympijského výboru.

Rovnako sa v návrhu zákona o športe zavádza garancia financovania školského športu (vrátane univerzitného športu) a značenia turistických trás.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šport dostane nové pravidlá. Rezort školstva ich pripravoval dva roky

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php