Vakcinácia proti koronavírusu zachránila len v Anglicku doteraz desaťtisíce ľudských životov. Vyplýva to z prepočtov tamojšej vládnej zdravotníckej agentúry. Upozornil na to analytik Martin Smatana. Na ostrovoch pritom vychádzali zo vzorky vyše 12O-tisícov spracovaných prípadov delta variantu.
Vyšli im neuveriteľné čísla! Očkovanie malo výrazným spôsobom pomôcť ochrane verejného zdravia v Albione. „V Anglicku tento týždeň vypočítali, že očkovaním zatiaľ predišli takmer 37-tisícom úmrtí a 11,8 miliónom infikovaných. Na základe ich dát sa stredné hodnoty ochrany pred hospitalizáciou pohybujú aj pri delte mutácií medzi 92 – 95%. Pri úmrtiach sa efektivita odhaduje ešte lepšia, a to až 99+%,“ píše na sociálnej sieti bývalý šéf analytikov rezortu zdravotníctva Martin Smatana.
Trendy sú jednoznačné
Dopĺňa, že v poslednej dostupnej verzii technickej správy z 9. júla mali spracovaných 123 620 prípadov delta varianty. „Z toho 71,932 bolo medzi neočkovanými a len 10 834 (t.j. 8,7%) malo obe dávky. Plne očkovaných mali k danému dňu takmer 50% ľudí,“ uviedol Smatana. Pripustil však, že bez väčších detailov sa nedá povedať, prečo a kde sa aká osoba nakazila.
„Individuálna úroveň ochrany závisí od viacerých faktorov. Veková skupina. Pridružené ochorenia. BMI a mnohé iné parametre, ktoré môžu mať vplyv na efektivitu vakcín. Trendy z týchto a mnohých iných krajín sú ale jednoznačné: vírus sa šíri dominantne medzi neočkovanou časťou populácie,“ píše.
Podľa Kurza pandémia skončila
Ďalej upozornil aj na výrok rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza, ktorý minulý týždeň vyhlásil, že pandémia sa pre zaočkovaných skončila. „Áno, šlo viac o politické gesto ako vedecký fakt, ale jasne to ilustruje, že aj z rakúskych skúseností sa vie, že očkovaní sa môžu cítiť neporovnateľne viac bezpečne. Vyzerá, že to platí aj pre to malé percento tých, čo sa po očkovaní nakazili,“ myslí si Smatana.
V Británii uvoľnia opatrenia napriek šíreniu delta variantu:
Do pozornosti dáva aj štúdiu v časopise Lancet, ktorá vyšla začiatkom júla. Tá porovnávala virálnu nálož pozitívnych podľa toho či boli plne, čiastočne alebo vôbec očkovaní. „Aj tí, čo mali tú smolu a aj po očkovaní sa nakazili, tak mali vyššie Ct hodnoty, čiže nižšiu virálnu nálož ako neočkovaní ľudia. Áno, viem, že takéto štúdie sú veľmi náchylné na vzorku a interpretáciu, nakoľko Ct hodnoty závisia od mnohých faktorov. Dáta vyzerajú ale sľubne a zapadajú do mozaiky evidencie, že očkovanie je najlepšou cestou von z pandémie,“ uzavrel svoj status analytik.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nové čísla z Anglicka: Očkovanie zachránilo 37-tisíc ľudí pred smrťou!