eReport.sk
Nórsko a USA
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Nóri to urobili: Zavolali si na koberček charge d’affaires veľvyslanectva USA!

Nórsko si vo štvrtok predvolalo charge d’affaires veľvyslanectva USA v Osle, aby mu tlmočilo oficiálny protest v súvislosti so správami o odpočúvaní európskych politikov americkou tajnou službou vrátane nórskych. Informovala o tom agentúra AFP.

“Ministerstvo obrany dnes usporiadalo stretnutie s veľvyslanectvom USA v Osle, na ktorom sme si vyjasnili, že odpočúvanie spojencov je neprijateľné a zbytočné,” napísal na Twitteri nórsky minister obrany Frank Bakke-Jensen. Podľa webovej stránky americkej ambasády sa na stretnutí s vysoko postaveným nórskym predstaviteľom zúčastnil charge d’affaires Richard Riley, keďže USA v súčasnosti nemajú v Nórsku veľvyslanca.

“Teší ma, že Američania jasne deklarovali, že v roku 2014 zmenili svoje postupy v oblasti sledovania spojencov a že s nami i s ostatnými chcú spolupracovať pri zisťovaní toho, čo sa stalo,” citovala nórska agentúra NTB premiérku Ernu Solbergovú.

Nórska premiérka Erna Solbergová reční počas plenárneho zasadnutia.

Nórska premiérka Erna Solbergová. – Foto: tasr/ap

Viaceré európske médiá v pondelok informovali, že dánska vojenská rozviedka FE (Forsvarets Efterretningstjeneste) pomáhala americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA) s odpočúvaním popredných politikov z Nemecka, Švédska, Nórska, Holandska a Francúzska. Podľa Dánskeho rozhlasu (DR) NSA získala prístup k textovým správam, telefónnym hovorom a internetovej komunikácii či histórii vyhľadávania.

Američania sa “napichli” na dôležitý internetový uzol

FE údajne umožnila NSA využívať v rokoch 2012 – 2014 tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan neďaleko Kodane. Americká tajná služba vďaka tomu mohla “napichnúť” dôležitý internetový uzol spájajúci rôzne podmorské káble. Nie je jasné, či Dánsko v tom čase vedelo, že USA používajú túto infraštruktúru na odpočúvanie dánskych spojencov.

Spolupráca s NSA bola údajne zdokumentovaná v internej správe FE v roku 2015. DR tvrdí, že jeho informácie pochádzajú z deviatich zdrojov, ktoré mali prístup k utajovaným skutočnostiam. Potvrdilo ich malo aj niekoľko nezávislých zdrojov. 

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti