eReport.sk
Podnikateľ Norbert Bödör
Podnikateľ Norbert Bödör. Foto: tasr

Bödör sa do cely nateraz nevráti! Lipšic to však nevzdáva: Jeho prokurátor podal sťažnosť

AKTUALIZOVANÉ – Obvineného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra prepustili zo zadržania na slobodu. V nedeľu popoludní o tom rozhodol Marián Mačura, sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorú vedie Daniel Lipšic, podal sťažnosť. Rozhodovať bude Najvyšší súd (NS) SR. Informoval o tom obhajca Norberta Bödöra Marek Para.

Sudca podľa Denníka N začal s výsluchom Bödöra od deviatej ráno, no výsluch trval len niekoľko minút. Krátky čas vypočúvania Bödörov advokát Marek Para vysvetlil tým, že všetko potrebné dodali písomne. Preto sudca mohol zasadnutie prerušiť do popoludnia, keď krátko pred treťou oznámil svoje rozhodnutie.

Advokát hovorí o prieťahoch a nedodržaní lehôt

„O pár dní bude rozhodovať NS SR, my sa ideme pripravovať na toto rozhodovanie,“ podotkol obhajca. Hovorí, že dôvody prepustenia jeho klienta zo zadržania súvisia s prieťahmi a nedodržaním lehôt. Norbert Bödör cestou do auta svojho advokáta na otázky novinárov neodpovedal.

Súd v podstate povedal, že odmieta reťazenie väzby

„Väzobné stíhanie obvineného Ing. N. B. v tejto trestnej veci, v ktorej je stíhaný pre prečin a v ktorej boli zistené prieťahy, by predstavoval neoprávnený a neprípustný zásah do ústavou garantovaného práva na osobnú slobodu, keďže navrhované väzobné stíhanie by malo nasledovať bezprostredne po výkone väzby obvineného v inej zbiehajúcej trestnej veci, ktorá trvala vyše 19 mesiacov,“ informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. NS SR by mal rozhodovať o sťažnosti prokurátora na verejnom zasadnutí 20. januára.

Vraj išlo len o formálno-procesnú chybu

Podanie sťažnosti, o ktorej bude rozhodovať NS SR, potvrdila aj hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová. Zároveň zdôraznila, že súdy, ktoré opakovane rozhodovali o väzbe obvineného (ŠTS a NS SR), potvrdili dôvodnosť vedeného trestného stíhania, ako aj jednotlivých väzobných dôvodov, a to aj po podaní obžaloby vo veci Dobytkár.

„Inými slovami, potvrdili správnosť a zákonnosť konania vyšetrovateľov NAKA a prokurátorov ÚŠP. K nálezu Ústavného súdu SR prišlo výlučne z dôvodu formálno-procesnej chyby ŠTS pri rozhodovaní o predĺžení väzby, spočívajúcej v spornom výklade detailných ustanovení rozvrhu práce ŠTS. Aj v aktuálne posudzovanom prípade (korupcia v kauze Valčeky) súd nijako nespochybnil dôvodnosť vedeného trestného stíhania obvineného N. B.,“ doplnila Tökölyová.

Para uviedol, že Bödör vo februári na súd príde

Obvineného podnikateľa najskôr vo štvrtok (13. 1.) prepustili z väzby, kde bol približne rok a pol pre kauzu Dobytkár. Národná kriminálna agentúra (NAKA) ho o pár hodín neskôr zadržala v súvislosti s kauzou Valčeky, respektíve Judáš. Norbert Bödör v nej má byť stíhaný za korupčnú trestnú činnosť. Kauza Valčeky sa podľa medializovaných informácií týka ekonomickej trestnej činnosti v súvislosti s fiktívnymi dodávkami ocele.

Norbert Bödör čelí aj dvom obžalobám. Hlavné pojednávanie v kauze Dobytkár nariadil ŠTS, pracovisko Banská Bystrica, na 25. februára. Obžaloba sa týka 13 osôb. Para uviedol, že by jeho klient mal byť na pojednávaní osobne prítomný. Prokurátor ÚŠP podal v decembri 2021 obžalobu na 11 osôb aj v kauze Očistec.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Robert Kaliňák.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bödör sa do cely nateraz nevráti! Lipšic to však nevzdáva: Jeho prokurátor podal sťažnosť

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti