eReport.sk
Foto: shutterstock

Nobelova cena za medicínu a fyziológiu pozná svojich držiteľov

Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu za rok 2020 získali v pondelok (5.10.) Američania Harvey Alter a Charles Rice a Brit Michael Houghton za výskum v súvislosti s objavom vírusu spôsobujúceho hepatitídu typu C. Informovali o tom agentúra AFP a DPA.

Mená laureátov oznámil v Štokholme Karolínsky inštitút, ktorý každoročne vyberá držiteľov Nobelovej ceny za medicínu a fyziológiu. Trojicu vedcov ocenili za ich „rozhodujúci prínos v boji proti krvou prenášanej hepatitíde – vážnemu zdravotnému problému, ktorý spôsobuje cirhózu a rakovinu pečene ľuďom na celom svete,“ uviedla porota.

Trojica vedcov ocenená Nobelovou cenou. Foto: tasr

Hepatitída typu A, B a C sú príčinou mnohých úmrtí v dôsledku zápalového ochorenia pečene, pripomína DPA. Alterovi, Houghtonovi a Riceovi sa podarilo izolovať vírus spôsobujúci hepatitídu typu C, čo umožnilo nájsť spôsoby liečby. „Objavy laureátov Nobelovej ceny za medicínu za rok 2020 odhalili príčinu zvyšných prípadov chronickej hepatitídy a umožnili vykonávanie krvných testov a vyvinutie nových liekov, ktoré zachránili milióny životov“ uviedol Karolínsky inštitút.

Trojica vedcov si rozdelí finančnú odmenu v hodnote desať miliónov švédskych korún (približne 959.000 eur). Laureáti si však ceny v Štokholme na tradičnom slávnostnom odovzdávaní 10. decembra osobne neprevezmú. Dostanú ich vo svojich domovských krajinách prostredníctvom ambasád alebo príslušných univerzít. Nobelova nadácia, ktorá odovzdávanie Nobelových cien organizuje, v septembri oznámila, že tradičná slávnostná ceremónia udeľovania cien sa tento rok z dôvodu pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 neuskutoční. Podujatie v štokholmskej koncertnej sále nahradí televízny prenos z radnice švédskej metropoly.

Na základe poslednej vôle a z finančných prostriedkov významného švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) je od roku 1901 každoročne udeľovaná prestížna Nobelova cena za významný objav, čin alebo dielo. Táto pocta umelcom vedcom, ekonómom a mierotvorcom je všeobecne považovaná za najhodnotnejšie ocenenie na svete.

Zdroj: tasr, foto: tasr, shutterstock


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nobelova cena za medicínu a fyziológiu pozná svojich držiteľov

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti