tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: tasr/ap

Nie zákonu o cenzúre! Novinári v Turecku protestovali pred tamojším parlamentom

Turecké novinárske organizácie v utorok kritizovali vládou podporovaný návrh zákona, podľa ktorého by za šírenie údajných dezinformácií v krajine hrozili tri roky väzenia. Novinári uviedli, že návrh zákona ohrozuje slobodu slova.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
  2. Maloletí migranti bez sprievodu sedia pred skladom používaným ako dočasný prístrešok v španielskej enkláve Ceuta.
  3. Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu
  4. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, archívna snímka.
  5. Pegasus, Turecko, letecká spoločnosť

Ako informovala agentúra AFP, pred budovou tureckého parlamentu sa v utorok za účasti novinárov a opozičných poslancov konal protest pri predmetnému návrhu zákona. Organizátori na ňom prečítali spoločné vyhlásenie desiatich novinárskych združení, v ktorom upozorňujú: „Ak sa tento zákon bude uplatňovať v súčasnej podobe, sloboda tlače, prejavu a komunikácie v našej krajine sa dostane pod veľký tlak“.

„Slobodná tlač je základom demokracie“

AFP dodala, že novinári mali na protest proti zákonu na tvárach nasadené čierne ochranné rúška a rozvinuli transparenty s nápismi: „Tlač je slobodná“, „Nie zákonu o cenzúre“ a „slobodná tlač je základom demokracie“.

Turecko sa podľa AFP pravidelne zaraďuje medzi krajiny s najvyšším počtom väznených novinárov. Tým, ktorí porušia nový zákon – ak bude prijatý -, bude hroziť nielen väzenie, ale aj odobratie novinárskeho preukazu, takže nebudú môcť plnohodnotne vykonávať svoje povolanie.

Prezidenta Erdogana čakajú najnáročnejšie voľby

Návrh tohto kontroverzného zákona predložila vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP). Ak by bol prijatý, správcovia sociálnych sietí a webov by napríklad museli úradom poskytovať údaje o používateľoch podozrivých zo „šírenia zavádzajúcich informácií“.

Takýto zákon sa v Turecku objavuje v čase, keď prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, ktorý sa dlhodobo snaží umlčať svojich kritikov, čakajú v júni budúceho roka najnáročnejšie voľby od jeho nástupu k moci pred takmer 20 rokmi. Vďaka astronomickej inflácii a menovej kríze klesla totiž popularita Erdoganovej AKP na historické minimum.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nie zákonu o cenzúre! Novinári v Turecku protestovali pred tamojším parlamentom

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku