tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu
Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušogluurecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu. Foto: tasr/ap

Turecko plánuje dodávať do severnej časti Cypru viac zbraní

Turecko plánuje dodávať viac zbraní do severnej časti Cypru, ktorú okupuje. Ankara tým reaguje na zrušenie zbrojného embarga Spojených štátov voči Cypru. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Turecko chce podľa štvrtkového vyjadrenia tureckého ministra zahraničných vecí Mevlüta Čavušogla chrániť „turecký Cyprus“ a dodávať mu všetko, čo potrebuje. Cyprus je bývalá britská kolónia, ktorá získala nezávislosť v roku 1960. Pre komplikový vnútropolitický je od roku 1974 rozdelený na severnú časť – tzv. Severocyperskú tureckú republiku (uznanú iba Tureckom) a južnú časť – Cyperskú republiku (člen EÚ).

USA v polovici septembra zrušili zbrojné embargo z roku 1987 voči tomuto etnicky rozdelenému ostrovu. Jeho cieľom bolo pomôcť  mierovým rokovaniam medzi cyperskými Turkami a cyperskými Grékmi.

Cyperský prezident Nikos Anastasiades i grécka vláda zrušenie embarga privítali, pripomína DPA. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan však v stredu uviedol, že Ankara posilní svoju vojenskú prítomnosť v severnej časti Cypru, napísala agentúra Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Turecko plánuje dodávať do severnej časti Cypru viac zbraní

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku