Trest smrti predstavuje pre odsúdených zločincov najprísnejší možný rozsudok, s ktorým sa v niektorých krajinách sveta môžeme stretnúť dodnes. Ľudský osud je ale natoľko nevypočítateľný, že niekedy dokáže popravu prekabátiť a človeku dať novú šancu na život.
Wenseslao Moguel bol zatknutý 18. marca 1915 pre podozrenie z podieľania sa na mexickej revolúcii, kedy sa tamojšie roľníctvo, ktoré bolo hlavnou revolučnou silou, vzbúrilo proti režimu despotického prezidenta Porfíria Díaza, píše portál ladbilbe. 25 ročný muž bol po zadržaní bez súdu odsúdený k trestu smrti a popravčia čata do Mexičanovho tela vystrelila osem až deväť nábojov. Následne mu jeden z popravcov zasadil takzvanú Coup de Grâce, čiže ranu z milosti z blízka do hlavy, aby sa tým poistila smrť odsúdenca. Moguel ale napriek tomu prežil. Ale ako presne sa mu podarilo uniknúť smrti, nie je celkom jasné. Jedna verzia príbehu hovorí o tom, že ťažko ranený Mexičan sa odplazil do kostola ležiaceho tri bloky od miesta popravy, kde bol neskôr nájdený jedným z pracovníkom, ktorý ho zobral k sebe domov a pomohol mu s rekonvalescenciou. Viac uveriteľná sa ale zdá byť verzia dobových novín, ktoré o zázračnom prežití napísali, že „Moguel bol nájdený v bezvedomí medzi mŕtvymi telami svojich druhov. Dostal zdravotnú starostlivosť a zo zranení sa mu podarilo zotaviť.“
Zdroj: wikipedia
Ak je pravda akákoľvek, po tom, čo sa jeho prípad dostal do širšieho povedomia, Mouguel dostal prezývku „El Fusilado“, čo sa dá voľne preložiť ako popravený. 16. júla 1937 sa objavil v slávnej americkej show Ripley’s Believe It or Not! a britská skupina Chumbawamba o Moguelovom príbehu dokonca zložila aj pieseň.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Neuveriteľný príbeh muža, ktorý prežil popravu. Dokonca aj ranu z milosti