Je naozaj neúnavný! Minuloročný politický comeback síce pre 78-ročného Vladimíra Mečiara skončil neúspechom, no zdá sa, že ako bývalý tréner boxu ešte nehodil uterák do ringu. Na staré kolená si povedal, že dá dokopy nový politický subjekt, a ten „lepil“ celý minulý rok. Pre eReport expremiér prezradil, prečo sa mu so zakladaním novej politickej strany nedarí a koho by v nej rád videl.
Bývalý šéf HZDS a neslávne známa politická ikona 90. rokov Vladimír Mečiar sa snažil minulý rok skórovať v aktívnej politike stranou Slovenská liga. To sa mu nepodarilo a subjekt krátko pred voľbami nečakane opustil. „Keď sme začali rozoberať, koľko je tam závadových osôb, tak som si povedal: Ja ich mám dotiahnuť do parlamentu a potom sa za to hanbiť? Čo som urobil? Tak z kratšej cesty som sa vrátil naspäť,“ povedal nám Mečiar. Zdá sa ale, že chúťky na novú stranu „otca národa“ neprešli.
Pronárodné, pravicové, konzervatívne
Samotný Mečiar priznal, že novým politickým subjektom sa zaoberal celý rok 2020 a časť roka 2021. Teda v čase, keď mu to nevyšlo so Slovenskou ligou. Vyše roka trávil stretnutiami a rokovaniami, ktorých účelom bolo založiť nový politický subjekt. „Hovorím o novom subjekte, pravicovom subjekte postavenom na princípoch konzervatívnych strán,“ priblížil Mečiar. Taktiež podčiarkol, že by malo ísť o pronárodné hnutie.
Zatiaľ neúspech
„Moja vízia za ten rok neskončila úspešne. Znamená to, že tí ľudia sú tak zažratí do seba, že každý povie, že chceš, aby sme išli? A čo z toho? Čo za to? A tak sa národné hnutie nerobí. Buď to máš v srdci alebo nie,“ priznal Mečiar o kreácii nového projektu.
Expolitik prezradil, že dôležitým faktorom pri vzniku novej strany je možný príchod predčasných volieb. „Nemyslím si, že sa skončili všetky experimenty, ale doteraz to bolo neúspešné. Čo je najhoršie, skracuje sa čas, ak budú predčasné voľby. Či taký subjekt príde ako alternatíva, zatiaľ neviem povedať. Zatiaľ sa to rysuje na Hlas a PS,“ prognózuje bývalý premiér.
Mečiar pracuje na novom politickom projekte. – Foto: eReport
Kto bude v strane?
Mečiar zatiaľ subjektu nenašiel názov, hovorí, že podobné kroky sú už väčšinou tou bodkou pri registrácii na ministerstve vnútra. „Neviem, kedy takýto subjekt vznikne, vyvíjam iniciatívy, aby vznikol a vyvíjam iniciatívy, aby som našiel ľudí, ktorí sú schopní a majú v sebe kúsok toho, čomu sa hovorí líderstvo, schopnosť organizovať a ťahať ľudí za sebou,“ priblížil Mečiar.
Priznal, že ľudí, ktorých lanári, nie sú žiadne veľké mená. Konkrétne osoby zatiaľ prezradiť nechcel, pretože mu na to sami nedali zvolenie. „Nováčikovia sú to, alebo známe osoby na miestnej úrovni, regionálnej aj napríklad,“ dodal Mečiar.
Koho vylúčil?
Mečiar vylúčil, že by v tejto veci komunikoval napríklad s Marianom Kotlebom či napríklad Štefanom Harabinom. Práve oni sa v minulosti pasovali do úloh pronárodných hráčov. Mečiarovi chýba hnutie či strana, ktoré by hájilo idey tradičnej rodiny. Síce jedna zo strán má rodinu v názve, a to hnutie Borisa Kollára Sme rodina, no v spojitosti s ním si Mečiar neodpustí uštipačný komentár. „Sme rodina je typická ukážka rodiny. Jeden chlap, jedenásť detí, desať žien. Je to typické tak pre rané obdobie Slovanstva, áno vtedy tak žili. Takže sa vraciame o tisíc rokov dozadu.“ rypol si expolitik.
Konzervativizmus je jednou z tém, ktorej by sa rád Mečiar dotkol aj novou stranou. Ideovo by tak na prvý pohľad mohli mať blízko napríklad ku konzervatívnemu krídlu v Obyčajných ľuďoch Igora Matoviča. Najhlasnejším hlasom konzervatívcov tu je aj Anna Záborská. No ani tá sa Mečiarovi nepozdáva. Pozná ju od roku 1991 z národnej rady, no je podľa expolitika monotematická. „Je tu jedna pani Záborská a tá sa od roku 1991 drží témy potraty a vydržala s tým v politike 29 rokov,“ udrel si do bývalej kolegyne Mečiar.
Vladimír Mečiar nemá dosť. Stále rozmýšľa nad novým politickým hnutím. – Foto: eReport
Má šancu uspieť?
Otázne je, či by Mečiarov nový projekt vedel nalákať voličov. Ako to vidí šéf agentúry AKO Václav Hřích. „V tomto smere sa budú biť dve asociácie. Jedna je tá, čo sa nesie históriou. Mečiarizmus, zlo a podobne. Tou druhou je čiastočný spomienkový optimizmus jeho voličov. Aj keď si treba povedať, že to je už veľmi veľa rokov od kedy bol v politike. V roku 2006 mal vyše osem percent, odvtedy prešlo približne 15 rokov. Mal najmä staršiu cieľovú skupinu. Dá sa predpokladať, že tí ktorí fungovali na tom spomienkovom optimizme, tak tá cieľová skupina je už užšia,“ myslí si odborník.
Politológ Radoslav Štefančík nie je k Mečiarovi milosrdný. – Foto: eReport
Politológ: Je to sci-fi
Politológ Radoslav Štefančík nevidí Mečiarov politický návrat práve v ružových farbách. „Myslím, že politická budúcnosť Vladimíra Mečiara je skôr z kategórie sci-fi, ako z reálneho života. Vladimír Mečiar skončil v momente, keď svojim babkám demokratkám zaspieval na rozlúčku. Ten výraz lúčiaceho sa Mečiara by sme si mali zapamätať ako obraz každého politika, ktorý neskutočne túži po moci, myslí si, že môže všetko, ale jedného dňa, keď zistí, že je koniec, konečne precitne,“ prognózuje Štefančík.
Politológ podčiarkol, že éra každého politika má svoj dátum spotreby a netrvá večne. „Demokracia je úžasná v tom, že kariéra každého politika raz skončí. Presvedčil sa o tom Mečiar, Fico, Dzurinda a napokon na to príde aj Igor Matovič. Ľudia však musia byť trpezliví, zaujímať sa o politiku a už nikdy nedopustiť, aby nám takí ľudia, ako Vladimír Mečiar, opäť spravovali veci verejné,“ povedal tvrdo politológ.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
NEUVERITEĽNÉ Mečiar opäť zakladá stranu: Prečo sa mu nedarí zohnať ľudí?