eReport.sk
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Joe Biden.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a americký prezident Joe Biden. Zdroj: TASR/AP

Izrael zrejme nestratí najbližšieho spojenca. Biden Netanjahua upokojuje: Medzi Izraelom a Hamasom neexistuje žiadna rovnosť


Izrael zrejme nestratí najbližšieho spojenca. Spojené štáty neuznávajú jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu (ICC) a medzi Izraelom a Hamasom neexistuje žiadna rovnosť, vyhlásil vo štvrtok americký prezident Joe Biden.

Izrael zrejme nestratí najbližšieho spojenca

Opäť tak reagoval na návrh hlavného prokurátora ICC Karima Khana, ktorý požiadal sudcov ICC o vydanie zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelského ministra obrany Joava Galanta, ako aj na vodcov Hamasu Jahju Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáíla Haníju. Americký prezident predtým označil návrh na vydanie zatykača na izraelských predstaviteľov za nehorázny.

Biden Netanjahua upokojuje

Prokurátorovu žiadosť vo vyhlásení odmietol aj americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken. Dodal, že rozhodnutie ICC v prospech vydania zatykača na izraelských politikov by mohlo ohroziť rokovania o prímerí, výmene zajatcov a zvýšení objemu humanitárnej pomoci prúdiacej do Pásma Gazy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zľava nemecký kancelár Olaf Scholz a nórsky premiér Jonas Gahr Störe počas spoločnej tlačovej konferencie v Osle 15. augusta 2022.

Predseda Snemovne reprezentantov amerického Kongresu USA Mike Johnson v utorok povedal, že lídri republikánov v snemovni zvažujú zavedenie sankcií proti Medzinárodnému trestnému súdu.

Zatykače na izraelských politikov

Khan v návrhu na vydanie zatykačov uviedol, že existujú dôvody domnievať sa, že spomínaní predstavitelia Izraela a Hamasu. Nesú trestnú zodpovednosť za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti. Izrael ani USA nie sú členskými krajinami ICC. Súd so sídlom v Haagu však tvrdí, že má právomoc nad Pásmom Gazy. I východným Jeruzalemom a Západným brehom Jordánu od roku 2015, keď sa Palestínčania k ICC pripojili, píše CNN.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Izrael zrejme nestratí najbližšieho spojenca. Biden Netanjahua upokojuje: Medzi Izraelom a Hamasom neexistuje žiadna rovnosť

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: