eReport.sk
Zatykač na Putina bol zbytočným ťahom
Katarina Roth Nevedalova, foto:fb/Katarina Roth Nevedalova

Europoslankyňa Roth Neveďalová: Nerozbíjajme V4! 30 rokov nás chránila

Nerozbíjajme V4! Europoslankyňa z opozičnej strany Smer-SD Katarína Roth Neveďalová reaguje na aktuálnu situáciu okolo vyjadrení českého prezidenta a slovenskej prezidentky, ktorí hovoria tí sú voči zoskupeniu štátov skeptickí. Petr Pavel povedal, že sa nikdy netajil skepsou, pokiaľ ide o efektivitu skupiny V4. 

Roth Neveďalová: Nerozbíjajme V4!

Neverím, čo čítam v poslednej dobe. To naozaj smerujeme k tomu, že zanikne V4 po 30 rokoch a to počas slovenského predsedníctva v tejto organizácii ? Prezident Pavel veľmi oslabuje Vyšehradskú štvorku a naša pani prezidentka mu v tom sekunduje.“ hovorí Roth Neveďalová.

„Stojím na pôde Európskeho parlamentu. Budúci rok oslávime 20 rokov od vstupu, dovolím si povedať, že vďaka spolupráci V4 sme už od 2004 v Európskej únii. Vďaka podpore ostatných 3 krajín sme nezostali za bránami ako Rumunsko a Bulharsko, ktoré vstúpili až o 3 roky neskôr a dodnes nemajú ani Schengen ani euro. Spojenectvo medzi štátmi V4 nám pomohlo aj v iných medzinárodných organizáciách,“ uvádza europoslankyňa.

„Pán prezident, tak ako Česi sú naši bratia, tak Poliaci a Maďari sú naši susedia a najbližší spojenci“

Neveďalová ďalej pokračuje: „30 rokov sa zastávame jeden druhého, držíme spolu a ostatné štáty Únie nás museli rešpektovať aj v situácii keď proti nám stáli všetci ostatní. Práve vďaka spolupráci V4 sme dokázali vybojovať pre naše krajiny vyššiu podporu z eurofondov, možnosť čerpať financie o rok dlhšie a vždy sme boli vnímaní ako silný spoločný región. Bolo štandardom pred rokovaniami nielen v EÚ, ale aj v iných organizáciách, aby si predstavitelia V4 spolu sadli a dohodli si spoločný postoj a ako sa podržia.“

Zdroj: fb/rothnevedalova

„Každá krajina má svoje priority a rozdielne názory, ktoré niekedy s ostatnými kolidujú, napriek tomu sa doteraz podarilo V4 zachovať, bez ohľadu na to, či vládla pravica alebo ľavica. V4 prežila konflikty na Balkáne či inde vo svete, aj rôzne postoje v transatlantických otázkach či vzťahy so štátmi na východ od nás. Česko nemá s Maďarskom ani milimeter spoločnej hranice, ľahko sa im vylučuje. My jediní sme ako krajina v strede a V4 nás obkolesuje.

O dôležitosti dobrých vzťahov s Čechmi snáď ani netreba hovoriť.

„S Poľskom nás napríklad spája bytostný záujem o dobré vzťahy s Veľkou Britániou, pretože tam žije veľa našich aj poľských občanov. S Maďarskom napríklad veľa Slovákov maďarskej národnosti, ale aj závislosť na ruskej rope a plyne. Túto našu spoluprácu nám iné členské štáty právom závideli. Teraz však hrozí, že v dôsledku unáhlených neuvážených vyhlásení dvoch politikov už žiadna nebude.“ Nerozbíjajme V4

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bláznivý Apríl?
  2. Slovenská vláda stratila dôstojnosť
  3. Pomsta z Ruska?
  4. Sklamaný minister Budaj

Rozdeľuj a panuj platilo počas celých známych dejín ľudstva. Dajme si pozor na to, čo si želáme, môže sa nám to totiž splniť a nakoniec ostaneme na všetko sami. Slovensko má 5 miliónov obyvateľov a tomu zodpovedajúcu silu pri rokovaniach. Otázka dňa znie – padne nakoniec V4 pre silácke reči dvoch prezidentov? Prezidentka Čaputová povedala, že zdieľa s českým prezidentom množstvo spoločných hodnôt. Vymeníme teda dlhoročných spojencov za 15 minút slávy a za spoločnú návštevu Ukrajiny?“

„Žiadam pani prezidentku, aby prehodnotila svoje vyjadrenia. Zvolili ju ľudia v priamych voľbách, aby zastupovala v prvom rade našich občanov a aby chránila záujmy nášho štátu. A spolupráca vo V4 je v našom národnom záujme. A verím, že pani prezidentka nechce byť v učebniciach dejepisu spolu s Hegerom ako hrobárka vyšehradskej spolupráce,“ uvádza vo videu europoslankyňa Roth Neveďalová.

Kollár reaguje na Pavla: Skupina V4 má svoje opodstatnenie

Vyšehradská skupina (V4) má svoje opodstatnenie. Krajiny majú cez V4 podstatne silnejší hlas v Európe. Nie je to téma, ktorá by mala byť na útlme. Skupina nie je o jednom predstaviteľovi, treba vnímať širší kontext. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) v reakcii na vyjadrenia českého prezidenta Petra Pavla.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Europoslankyňa Roth Neveďalová: Nerozbíjajme V4! 30 rokov nás chránila

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti