eReport.sk
Zločiny Ruska na Ukrajine
Nemecký kancelár Olaf Scholz počas prejavu na otvorení 59. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie v Mníchove 17. februára 2023. Foto: tasr/ap

Nepriamy odkaz Rusku? Scholz: Nemecko je zaviazané brániť pobaltských spojencov NATO!

Nemecký kancelár Olaf Scholz v piatok počas návštevy Estónska potvrdil záväzok Nemecka brániť Estónsko, Lotyšsko a Litvu – pobaltských spojencov NATO – v prípade útoku.

Nepriamy odkaz Rusku?

Scholz však ponechal otvorenú otázku, aký presný počet nemeckých vojakov bude umiestnených v Litve. Nemecko totiž prisľúbilo, že na pomoc pri ochrane tejto krajiny nasadí brigádu v počte 3000 až 5000 vojakov. Táto brigáda je naďalej dislokovaná v Nemecku; v Litve má len jedno veliteľské stanovisko s približne 20 vojakmi, ktorí sa starajú o zbrane a materiál.

Záväzky Nemecka

„Bezpečnostná situácia v pobaltských štátoch, na východnom krídle NATO, je naďalej citlivá,“ povedal Scholz na stretnutí s lídrami troch pobaltských krajín. „Znova to tu poviem na rovinu: Sme pripravení brániť každý štvorcový centimeter územia Severoatlatickej aliancie pred útokmi,“ zdôraznil.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  2. Putin tlačí na vládu
  3. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.
  4. Akt zúfalstva?

Kancelár ďalej uviedol, že boli prijaté potrebné opatrenia na prípravu obrany pobaltských krajín. „Dôsledne zosúlaďujeme Bundeswehr s obranou strednej a severovýchodnej Európy,“ povedal Scholz s odkazom na nemeckú armádu.

Na otázku týkajúcu sa litovských očakávaní, že nemecká brigáda bude nasadená v krajine celá, odpovedal vyhýbavo. Pokiaľ ide o podporu krajín na východnej hranici NATO, Nemecko má „veľmi rôznorodé nasadenie tu v Pobaltí, ale nielen tam“, deklaroval sociálny demokrat.

Nemecko hodlá nasadiť vojenské jednotky v Litve

Nemecký kancelár naznačil, že zlepšenie infraštruktúry čoskoro umožní Nemecku veľmi rýchlo nasadiť vojenské jednotky v Litve. Zdôraznil tiež, že v najbližších týždňoch budú do Litvy opäť vyslané na cvičenie časti nemeckej bojovej brigády.

V prípade napätia alebo krízy by Bundeswehr mal mať možnosť presunúť zvyšných vojakov do desiatich dní. Okrem toho je v súčasnosti v Litve aj ďalších 760 nemeckých vojakov pridelených do bojovej skupiny NATO pod vedením Bundeswehru.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nepriamy odkaz Rusku? Scholz: Nemecko je zaviazané brániť pobaltských spojencov NATO!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php