eReport.sk
Scholz ustúpil Kyjevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Zdroj: tasr

Nemecko obhajuje vyslanie vojenskej misie do oblasti Červeného mora: Svetu zabezpečíme mier!

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok zdôraznil význam plánovaného nasadenia nemeckej fregaty v Červenom mori v rámci námornej misie EÚ zameranej na ochranu lodnej dopravy pred húsíjskými militantmi z Jemenu. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry DPA.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zničí Leyenová Úniu?
  2. Je Netanjahu diktátor?
  3. Milan Majerský (KDH) reaguje na predbežné výsledky volieb a chystá oslavu.
  4. Progresívna chobotnica

Dôležitý krok

„Budeme chrániť medzinárodnú bezpečnosť a slobodu plavby. Tento vplyv sa nebude podceňovať,“ povedal Pistorius pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ZDF. Nasadenie fregaty je „veľmi dôležitým signálom pre útočiacich húsíov, ako aj organizácie a štáty, ktoré za nimi stoja“, dodal.

Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili misiu Aspides, ktorá zahŕňa vyslanie európskych vojnových lodí a leteckých systémov včasného varovania do Červeného mora, Adenského zálivu a okolitých vôd.

Plavidlá budú mať rozkaz strieľať na militantov len vtedy, ak zaútočia ako prví, a nebudú oprávnené podnikať preventívne údery. Operačné velenie bude v gréckom meste Larisa.

Jemen

Povstaleckí húsíovia podporovaní Iránom útočia na lode v regióne. Odôvodňujú to solidaritou s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde sa vlani v októbri začala vojna medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas.

Sloboda plavby na obchodných trasách a bezpečnosť lodí na najdôležitejšom námornom koridore medzi Európou a Áziou je podľa Pistoria nepostrádateľná. 

„Nemecko nemôže stáť bokom a nič nerobiť,“ povedal minister. Pistorius v priebehu utorka na gréckom ostrove Kréta navštívi približne 240 členov posádky fregaty Hessen.

Vojnové plavidlo tam má momentálne zastávku na ceste z nemeckého prístavu Wilhelmshaven do dejiska operácií. Ak Spolkový snem misiu v piatok podľa očakávania schváli, fregata hneď vypláva cez Suezský prieplav do Červeného mora.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemecko obhajuje vyslanie vojenskej misie do oblasti Červeného mora: Svetu zabezpečíme mier!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre