Vláda nemeckého kancelára Scholza prechádza viacerými krízami súčasne a hrozí jej koniec. Ekonomický motor Európy sa môže zaseknúť. Hlavným kameňom úrazu sa stal štátny rozpočet na rok 2024, o ktorom ústavný súd rozhodol ako o protiústavnom.
Komentátor denníka Postoj s rakúskym pôvodom, ale žijúci na Slovensku, Martin Leidenfrost sa zamyslel nad nelichotivou situáciou nemeckej vlády. Tá prechádza krízou dôvery verejnosti a po rozhodnutí nemeckého ústavného súdu o zrušení navrhovaného rozpočtu aj krízou existenčnou.
Má ísť o najväčšiu krízu od začiatku jej vládnutia. Musí totiž zalepiť 17-miliardovú dieru v budúcoročnom rozpočte, no dohoda je v nedohľadne. Sociálni demokrati (SPD) nemeckého kancelára Olafa Scholza už stihli ohlásiť, že neočakávajú, že štátny rozpočet na rok 2024 sa podarí pripraviť do konca tohto roka. Na stole je teda rozpočtové provizórium.
Problémový rozpočet
Nemecko má veľký problém zostaviť rozpočet na rok 2024. Vláda sociálneho demokrata Olafa Scholza totiž plánovala použiť peniaze pôvodne určené na riešenie koronakrízy na iné účely a rátala s týmito peniazmi aj na ďalšie roky svojho vládnutia.
Ústavný súd však v polovici novembra rozhodol, že takéto nakladanie s peniazmi je protiústavné. Presnejšie spôsob, ktorým vláda obišla dlhovú brzdu, keď previedla 60 miliárd eur do klimatického fondu, aby investovala do zelenej transformácie a iných programov, je podľa súdu protiústavný.
Mohlo by vás zaujímať
Chytrácka operácia
Ako píše Leidenfrost, “ Špičky troch koaličných strán rokujú prakticky nepretržite. Minister pre hospodárstvo a klímu Robert Habeck dokonca zrušil svoju účasť na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji – pre Zelených najdôležitejšom podujatí tohto roka.“
Semafor (pozn. označenie nemeckej koalície vyplývajúce z tradičných farieb troch koaličných strán) podľa neho od svojho nástupu použil kreatívne účtovníctvo, vďaka ktorému si vláda mohla vziať obrovské extrapôžičky bez porušenia pomerne prísnej nemeckej dlhovej brzdy. Majstrovským dielom, ktoré prezrádza rukopis bývalého ministra financií a súčasného kancelára Olafa Scholza osobne, mal byť presun nevyčerpaných 60 miliárd z núdzového koronafondu do fondu, z ktorého sa majú financovať veľké projekty dekarbonizačnej prestavby.
Táto „chytrácka operácia“ vyhovovala všetkým trom koaličným partnerom. Presne polovicu volebného obdobia takto fungovali, píše komentátor. Avšak 15. novembra vysokorešpektovaný ústavný súd v Karlsruhe vyhlásil 60-miliardovú rozpočtovú fintu za nulitnú.
Povalí nemecký Sulík vládu?
Problém SPD a Zelených je podľa Leidenfrosta najmä tretí v partii. A síce liberálny minister financií Christian Lindner (pozn. nemecký Sulík). Ten totiž vyhlásil dodržiavanie dlhovej brzdy do roku 2024 za principiálnu záležitosť. A ako predseda FDP čelí silnému tlaku straníkov, ktorí by nevydarenú koalíciu najradšej opustili. Liberálni voliči sú totiž s účinkovaním FDP nespokojní do takej miery, že im hrozí vypadnutie z parlamentu.
„Zaujímavosťou je, že sa ešte neobjavil významný koaličný politik, ktorý by spochybnil vojenskú pomoc Ukrajine. Tá sa má v roku 2024 zdvojnásobiť na už veľmi slušnú sumu osem miliárd eur. Zdá sa, že zrýchlená výroba munície pre tanky Leopard už aj pre Zelených má takú prioritu ako elektrifikácia nákladných bicyklov,“ dodal Leidenfrost.
Zdroj: Postoj, Denník N
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Povalí nemecký Sulík vládu Olafa Scholza? Motor Európy sa môže zaseknúť