eReport.sk
Na archívnej snímke zo 17. októbra 2022 nemecký kancelár Olaf Scholz a nemeckí vojaci stoja pri tanku Leopard 2.
Na archívnej snímke zo 17. októbra 2022 nemecký kancelár Olaf Scholz a nemeckí vojaci stoja pri tanku Leopard 2. Foto: tasr/ap

Nemci chcú Kyjevu dodať aj staršie tanky. Má to však háčik. Pomôže im Brazília?

Nemci chcú Kyjevu dodať aj staršie tanky. Konkrétne, vláda v Berlíne údajne plánuje poskytnúť Ukrajine tanky Leopard 1. Avšak momentálne má problémy so zaobstaraním potrebnej munície. S odvolaním sa na vládne kruhy o tom v piatok informoval denník Die Süddeutsche Zeitung.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generál sa nezaprie?
  2. Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
  3. Putin chváli Čínu
  4. Ruský prezident Vladimir Putin.

Vláda v Berlíne podľa uvedených zdrojov schválila dodávku starších tankov typu Leopard 1 zo zásob zbrojárskeho priemyslu. Dodávky by sa mohli zrealizovať, keď budú tieto tanky opravené a pripravené na použitie. Problémom je však chýbajúca munícia kalibru 105 mm.

Brazília v tom má jasno

Brazília má síce veľké zásoby tejto munície, keďže v minulosti získala od Nemecka približne 250 tankov Leopard. Avšak vláda brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu ju poskytnúť odmieta.

Takisto je proti dodaniu streliva pre nemecké protilietadlové systémy Gepard. Nemecko požiadalo Brazíliu o 300.000 nábojov pre gepardy ešte vlani v apríli, teda krátko po vypuknutí ruskej invázie.

Berlín už Kyjevu doručil systémy Gepard

Nemecká vláda v januári rozhodla, že Ukrajine dodá 14 moderných tankov typu Leopard 2 zo zásob nemeckých ozbrojených síl (Bundeswehru). Berlín okrem toho už ukrajinským silám doručil 30 samohybných systémov Gepard a prisľúbil ďalších sedem. Munícia do týchto systémov však momentálne nepostačuje. Hoci zbrojárska spoločnosť Rheinmetall buduje závod na jej produkciu, výroba sa má spustiť až v júni, pričom prvá dodávka má byť pripravená až v júli.

Denník Die Welt konštatuje, že Rheinmetall a firma Flensburger Fahrzeugbau Gesellschaft (FFG) sú ochotné pripraviť desiatky tankov Leopard 1, ktoré by mohli dodať ukrajinským silám, ak by o ne prejavil Kyjev záujem.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nemci chcú Kyjevu dodať aj staršie tanky. Má to však háčik. Pomôže im Brazília?

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti