eReport.sk
Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.
Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov. Foto: tasr/ap

Nechutne si mastia vrecká na vojne? Ukrajinský minister Reznikov má problém, vyzerá to na korupciu!

Nechutne si mastia vrecká na vojne? Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov a ľudia z jeho rezortu čelia podozreniu z korupčného správania! Reznikov musí totiž vysvetľovať predražené nákupy potravín pre ukrajinských vojakov, ktorí sa postavili vo vojne ruskej armáde. Práve rezort Reznikova potraviny nakupoval a podľa medializovaných informácií aj za niekoľkonásobne vyššie sumy, ako sú tie bežné. Na predražené nákupy poukázal spravodajský server Zerkalo nedeli (zn.ua), napísal v nedeľu web denníka Pravda.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov (vľavo) sa rozpráva s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.
 2. Nie je vojnou USA s Ruskom
 3. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
 4. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov

To, ako a prečo mohol ukrajinský rezort obrany vedený Reznikovom nakupovať potraviny pre armádu za premrštené sumy, bude teraz predmetom vyšetrovania. „Ak sa tieto správy potvrdia, musí byť vec vyšetrená a zodpovední ľudia potrestaní. Bohužiaľ, v každej vojne sú hrdinovia, ale sú aj záškodníci,“ citovala agentúra UNIAN Mychajla Podoljaka, poradcu prezidenta Volodymyra Zelenského. Zo slov Podoljaka vyplýva, že vôbec nie vylúčené, že ak sa podozrenia reálne potvrdia, Reznikov ponesie minimálne politickú zodpovednosť. A ako minister skončí.

Mohol o tom Reznikov nevedieť?

Aj keď ešte nevedno, či sa Reznikov v podozrivo predraženom nákupe priamo angažoval, je ťažké si predstaviť, že by o ňom vôbec netušil. Zásobovanie každej armády počas vojny potravinami patrí k minimálne tak dôležitým logistickým operáciám, ako zásobovanie zbraňami. Takže, toto by mala byť priam ministerská téma zodpovedného rezortu krajiny vo vojnovom stave.

„Korupčné riziká nemožno ignorovať“

Podľa správy, ktorú uverejnil portál pravda.sk, podpredsedníčka parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a tajné služby Marjana Bezuhlová informoval, že Reznikov pôjde „na koberček“. „Naše ministerstvo obrany urobilo veľa počas vojny v roku 2022. No chyby, najmä korupčné riziká, nemožno ignorovať. Ďakujem novinárom zn.ua za ich prácu,“ napísala na sociálnej sieti s tým, že debata s Reznikovom prebehne za zatvorenými dverami.

Reakcia podpredsedníčky ukrajinského parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a tajné služby. Ospravedlňujeme sa za prípadne chyby v preklade. Ide o preklad, ktorý ponúkla sociálna sieť. – Foto: fb/m.bezuhla

Reznikov o škandalóznom podozrení zatiaľ mlčí. Samotný rezort však podľa ukrajinských novín reagoval. „Ministerstvo obrany tvrdí, že informácie zverejnené zn.ua o nákupe produktov pre armádu za premrštené ceny majú údajne ´znaky zámernej manipulácie a sú zavádzajúce´. Uvádza sa to v oficiálnom komentári ministerstva obrany, ktorý sa objavil deň po zverejnení (podozrení),“ uviedlo zn.ua vo svojom včerajšom článku.

Obrana chce „komplexné informácie o postupe“

V príspevku citovali ukrajinskí novinári aj samotné vyhlásenie rezortu: „Prioritou Ministerstva obrany Ukrajiny bolo a zostáva zabezpečenie kvalitného a nepretržitého stravovania pre vojakov, a to aj v bojovej zóne. Ministerstvo na tento účel nakupuje príslušné služby v súlade s postupom ustanoveným zákonom. Informácie o obsahu obstarávania stravovacích služieb, ktoré sa rozšírili vo verejnom priestore, sú šírené so znakmi vedomej manipulácie a sú zavádzajúce.“ Rezort ďalej tvrdí, že „Oleksij Reznikov sa osobne obrátil na šéfa parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť, obranu a spravodajstvo Oleksandra Zavitneviča. Reznikov požiadal najmä o okamžité zasadnutie výboru a vypočutie si komplexných informácií o postupe, okolnostiach a výsledkoch obstarávania potravinovej služby pre vojenský personál na rok 2023.“

Potraviny porovnali, rozdiely v cenách sú veľké

Ukrajinský portál však ešte pripomenul, že ministerstvo podpísalo zmluvu o nákupe potravín 23. decembra 2022. Rezort má za ne v tomto roku zaplatiť dovedna 13,16 miliardy ukrajinských hrivien, čo je v prepočte 330 miliónov eur. Potraviny sú určené pre vojakov na fronte a v jeho blízkosti.

Portál zn.ua zverejnil fotokópiu zmluvy s cenami jednotlivých položiek. Porovnával pritom ceny potravín pre armádu s cenami v obchodnom reťazci Siľpo, ktorý má svoje prevádzky na Ukrajine. Konkrétne v oblasti Kyjeva. „Vysvitlo, že ceny základných potravín sú vyššie dvojnásobne až trojnásobne!“ – takto komentoval ukrajinský server objednávky Reznikovho ministerstva.

Denník Pravda priniesol aj zoznam niektorých potravín, ktoré ukrajinské ministerstvo podľa webu zn.ua pre vojakov nakupovalo. Pričom ich porovnali z cenami v spomínanom maloobchodnom reťazci.

Ceny, aké platil Reznikovom vedený rezort sú v zátvorke

 • 1 ks vajíčka – 7 hrivien ( 17 hrivien)
 • 1 kg zemiaky – 8 hrivien (22 hrivien)
 • 1 kg kuracie stehná – 80 hrivien (120 hrivien)
 • 1 l slnečnicový olej – 72 hrivien (109 hrivien)
 • 1 kg cibuľa 25 hrivien – (42 hrivien)
 • 1 kg uhorky – 60 hrivien (100 hrivien)
 • 1 kg cvikla – 11 hrivien (25 hrivien)
 • 1 kg zelená kapusta – 12 hrivien (30 hrivien) 

Zmluva na nákup potravín pre armádu vlani počítala s cenami len o pätinu drahšími v porovnaní s trhovými cenami, pripomenul web zn.ua s tým, že spoločnosť, ktorá má vojakom zabezpečiť potraviny, má názov Aktiv kompani. „Mesiac pred podpisom zmluvy s ministerstvom sa jej šéfom stal Valerij Meleš. Predtým bol riaditeľom štátneho podniku rezortu obrany,“ naznačil ukrajinský web, že korupčné prepojenie je zjavné.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nechutne si mastia vrecká na vojne? Ukrajinský minister Reznikov má problém, vyzerá to na korupciu!

Odoberať
Upozorniť na
17 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti