Je naozaj nepredstaviteľné, že desiatky ilustrátorov a ilustrátoriek sa rozhodli bojkotovať jedno z najvýznamnejších podujatí tohto druhu na Slovensku – Bienále ilustrácií Bratislava (BIB) 2025 – len na základe politických názorov a neochoty prijať zodpovednosť za to, že umenie je prostriedkom vyjadrenia a nie nástrojom na bojovanie proti konkrétnym osobám či organizáciám. Pýtam sa, je naozaj možné, že slovenskí ilustrátori bojujú proti vlastnému bienále len preto, že sa im nepáči výber nominantky?
Z príspevku Asociácie ilustrátorov (ASIL) na sociálnych sieťach vyplýva, že bojkotujú tento prestížny festival kvôli „aktuálnej situácii“ a protestujú proti výberu nominovanej osoby do vedenia BIB 2025. To je v podstate výkrik do tmy, ktorý v prvom rade spôsobuje škodu všetkým zúčastneným – ilustrátorom, návštevníkom a kultúrnej komunite ako celku. V tejto chvíli je zásadné uvedomiť si, že festival BIB nie je len o politických hrách, ale o umení a vzdelávaní, ktoré sú pre budúcnosť našich detí nevyhnutné.
Ak sú ilustrátori nespokojní s konkrétnymi rozhodnutiami organizátorov, je to ich právo, ale bojkot vlastného bienále je zásadným nezmyslom, ktorý neprospieva nikomu. Tento druh konfrontácie totiž nezničí len samotný festival, ale aj príležitosť pre deti a mladých ľudí získať inšpiráciu a rozvíjať svoju kreativitu. Tým, že sa rozhodli bojkotovať podujatie, odobrali príležitosť mnohým ďalším ilustrátorom, ktorí môžu na tomto festivale zažiariť a ukázať svoje schopnosti.
Je na čase, aby sme sa zamysleli nad tým, aký význam má tento bojkot v širšom kontexte. Pokiaľ sa ilustrátori necítia komfortne s konkrétnymi výbermi, mali by zvážiť iné cesty vyjadrenia svojho názoru. A ak ich protesty pokračujú a pociťujú, že sa nemôžu podieľať na tomto festivale, je predsa jednoduché rozhodnutie: možno je čas na zrušenie takéhoto bienále a alokovanie vyčlenených finančných prostriedkov na rozvoj iných kultúrnych a vzdelávacích aktivít, ktoré sa skutočne zameriavajú na deti, ako sú Základné umelecké školy (ZUŠ), kde sa podpora mladých talentov môže zamerať na rast a podporu nových generácií umelcov bez politických vplyvov.
Mohlo by vás zaujímať:
Nehovoríme o úplnom zrušení umeleckých podujatí, ale o presmerovaní financií a pozornosti tam, kde skutočne môžu podporiť rozvoj detí a mládeže v umení a kultúre. Pokiaľ sa niekto rozhodne bojkotovať podujatie, ktoré má dlhoročnú tradíciu a môže priniesť pozitívne ovocie aj v prípade kontroverzných rozhodnutí, mal by sa zamyslieť nad tým, či takýto krok naozaj podporuje hodnoty, ktoré mu sú naozaj blízke.
Pre riaditeľku Bibiany je jasný odkaz: ak sa súčasní účastníci nechcú podieľať na festivale z politických dôvodov, nie je problém. Takéto podujatia sa dajú zrušiť a alokované peniaze možno prerozdeliť do iných iniciatív, ktoré sa budú zameriavať na skutočné vzdelávanie a podporu detí v oblasti kultúry.
Zdroj: ereport
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
KOMENTÁR Nechcete Bienále ilustrácií? Tak nebude!