Spoločnosť by sa mala vrátiť ku skutočnému obsahu demokratických hodnôt, ktoré dosiahla v novembri 1989. V súvislosti s hodnotením významu i odkazu Nežnej revolúcie to uviedli viacerí členovia vlády SR. Informuje TASR.
Podpredseda vlády SR pre plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) skonštatoval, že výročie Nežnej revolúcie pripomína udalosti, pri ktorých sa v uliciach zhmotnila sila národa túžiaceho po slobode, spravodlivosti a demokracii. „Nežná revolúcia bola a navždy bude významným míľnikom našich dejín,“ uviedol. V súčasnosti je podľa neho výzvou nezabúdať na to, čo spoločnosť Nežnou revolúciou získala. „Vážme si hodnoty, ktoré našu spoločnosť spájali ako v minulosti, tak aj dnes – slobodu prejavu, rešpekt k ľudskej dôstojnosti a rovnosť pre všetkých,“ poznamenal.
Aj šéf rezortu zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) vyzval ľudí, aby nezabúdali na hodnoty Novembra 1989. „Spoločne sme dokázali, že odvaha jednotlivca, podpora komunity a odhodlanie zmeniť svoju krajinu môžu smerovať k novým začiatkom. Dnes je naša úloha nezabúdať na to, čo sme získali. Vážme si hodnoty, ktoré našu spoločnosť spájali ako v minulosti, tak aj dnes – slobodu prejavu, rešpekt k ľudskej dôstojnosti a rovnosť pre všetkých,“ dodal.
Pluralitný demokratický systém
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zvýraznil zmenu, keď vládu jednej strany a názoru nahradil pluralitný demokratický systém, umožňujúci slobodu slova i prejavu. „Treba si však uvedomiť, že sloboda jednotlivca končí tam, kde zasahuje do slobody iného. Tam, kde sa okázalo porušujú základné ľudské práva, tam sa láme právny štát a je ohrozená samotná podstata demokracie,“ zdôraznil. Poukázal na rastúcu nevraživosť, ktorú podľa neho výrazne živia médiá zavádzajúcimi informáciami. „To, čomu v súčasnosti čelíme, má veľmi ďaleko od ideálov Novembra 1989,“ povedal. Ľudí vyzval, aby uvažovali, či toto je sloboda, ktorú sme si vybojovali a či chcú v tomto trende pokračovať až do konca.
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) si myslí, že spoločnosť dosiahla od novembrových udalostí veľa, no zároveň aj zhrubla. „Namiesto slobody často ľahostajnosť, namiesto solidarity závisť, namiesto odvahy agresia,“ uviedol na sociálnej sieti. Poukázal pritom na to, že daný stav si nikto neprial ani v roku 1989, ani v súčasnosti. Zdôraznil, že ochrana dedičstva Nežnej revolúcie nie je o nostalgii. „Je o tom, aby hodnoty, za ktoré ľudia v novembri stáli, zostali živé – v našich rozhodnutiach, správaní a budúcnosti, ktorú tvoríme,“ uviedol.
Takáč poukazuje na súčasnú náladu v spoločnosti
Šéf rezortu pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) tiež poukázal na súčasnú nevraživú náladu v spoločnosti. „Prešlo 35 rokov a slobodu či demokraciu považujeme za samozrejmosť. Vtedy sme si ich vybojovali nežne, dnes vládnu spoločnosti zbrane, násilie a nenávisť,“ povedal. Apeloval na to, aby novembrové udalosti a osobnosti na čele s Alexandrom Dubčekom ľuďom pripomínali, že môžeme žiť slobodne v demokracii a sociálnych hodnotách. Úctu Dubčekovi vyjadril aj minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Mohlo by vás zaujímať:
Výročie Nežnej revolúcie si pripomenul aj minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Pripomenul, že ľudia musia chrániť slobodu, ktorú priniesli občianska statočnosť a osobné hrdinstvo. „Vážme si, že môžeme žiť v krajine, kde slobodne vyjadrujeme svoje názory, a nikdy nezabudnime na odkaz Novembra ’89 ,“ dodal.
O slobode a demokracii hovoril pri príležitosti Nežnej revolúcie i minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD). „Dôležité je, že sme sa dostali do demokratického sveta, že sme sa dostali do sveta, kde si môžeme slobodne povedať vlastný názor, vyznávať vieru a realizovať sa,“ podotkol.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ministri vyzývajú na návrat ku skutočnému obsahu hodnôt 17. novembra