eReport.sk
Preletová sona Voyager 2. Foto: wikipedia

NASA obnovila kontakt so sondou Voyager 2


Americkému Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v piatok podarilo obnoviť kontakt s vesmírnou sondou Voyager 2 vypustenou v roku 1977. Pomocou siete veľkých anténnych systémov známej pod názvom Deep Space Network (DSN) k sonde vyslali príkaz na korekciu orientácie jej antény. Povedala to agentúre AFP projektová manažérka Suzanne Doddová.

Signálu trvalo 18,5 hodiny, kým rýchlosťou svetla dorazil k Voyageru 2, vzdialenému od Zeme viac ako 19 miliárd kilometrov. Ďalších 37 hodín potrebovali pracovníci riadiaceho centra na Floride na to, kým si boli istí, že signál sa k sonde dostal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pellegrini reaguje
  2. Je rozhodnuté!

Sonda funguje normálne

Sonda začala odpovedať v piatok o 12.29 h miestneho času (18.29 h SELČ). NASA konštatovala, že funguje normálne a zostáva na svojej plánovanej trajektórii. NASA minulý týždeň oznámila, že príkazy odoslané 21. júla viedli k otočeniu antény Voyageru 2 o dva stupne od Zeme. V dôsledku toho sonda nemohla odosielať dáta ani prijímať príkazy.

Pôvodne sa predpokladalo, že spojenie so sondou sa obnoví až v októbri po automatickom reštarte systémov. Vďaka silnému signálu vyslanému z obrovskej parabolickej antény v Austrálii sa to však podarilo skôr.

Už je v medzihviezdnom priestore

Voyager 2 po vypustení skúmal Jupiter a Saturn. Je to zatiaľ jediná sonda, ktorá preletela okolo Uránu a Neptúnu. V roku 2018 sonda opustila heliosféru a vstúpila do medzihviezdneho priestoru.

Takisto v roku 1977 vypustili sondu Voyager 1. Tá sa stala prvým zariadením vyrobeným človekom, ktoré v roku 2012 vstúpilo do medzihviezdneho priestoru. V súčasnosti je od Zeme vzdialená približne 24 miliárd kilometrov.

Zdroj: tasr

      

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NASA obnovila kontakt so sondou Voyager 2

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: