eReport.sk

Napľul ľuďom do očí! Hejt kampaň! Dvaja koaličníci sa do seba pustili pre omše


 Poslanec parlamentu Juraj Gyimesi (OĽANO) tvrdí, že poslanec a koaličný partner Miroslav Kollár (Za ľudí) stopol jeho návrh, aby sa bohoslužby vysielané v jazyku národnostných menšín nemuseli titulkovať v slovenskom jazyku. Kollár v reakcii uviedol, že k návrhu mal vecné výhrady.

Systémové zmeny víta, ale nie je priaznivcom „ad hoc legislatívnych riešení, ktoré sa môžu vymknúť spod kontroly“.

Gyimesi chcel riešiť tiulky pri bohoslužbách

Gyimesi chcel na októbrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR podať návrh novely zákona o štátnom jazyku, ktorá by umožnila, aby sa titulky v slovenskom jazyku vynechali z bohoslužieb v rusínskom či maďarskom jazyku. Chcel umožniť občanom pozrieť si prenos bohoslužieb vzhľadom na aktuálnu obmedzenú kapacitu návštevnosti kostolov.

Poslanec tvrdí, že problém s titulkami pri sv. omšiach ostal v prvej vlne pandémie bokom. Televízie nemohli podľa neho technicky zabezpečiť povinnosť slovenských titulkov pre tieto bohoslužby.

Skonštatoval, že chcú len riešiť problém 352.000 veriacich, ktorí sú inej ako slovenskej národnosti. Gyimesi súhlasí, že systémová zmena zákona sa má riešiť až neskôr, teraz chcel len podľa svojich slov vyriešiť aktuálny problém.Miroslav Kollár napľul týmto ľuďom do očí.

Poslanec za OĽaNO: Miroslav Kollár napľul ľuďom do očí

Za stopnutie podania návrhu v rámci vnútrokoaličných procesov obvinil Gyimesi Kollára. Dodal, že zákon o štátnom jazyku sa bude systémovo riešiť asi až na budúci rok, keď bude tento problém neaktuálny.

„Ak by som mal svoje vyjadrenie ‚chytiť za pačesy‘, môžem povedať, že Miroslav Kollár napľul týmto ľuďom do očí. A povedal im – veď si to nahrajte zo záznamu, otitulkujte si to a pozerajte si svoje omše takto,“ uviedol na stredajšej tlačovej konferencii.

Kollár sa bráni, hovorí o hejt kampani

Kollár tvrdí, že návrh legislatívy dostal na poslednú chvíľu. „Po konzultácii s mediálnymi legislatívcami, s ktorými spolupracujem, som na základe vecných výhrad navrhol neodporučiť návrh zákona v tejto podobe,“ reagoval pre TASR.

Kollár nevidí problém vrátiť sa systémovo k úprave paragrafu päť zákona o štátnom jazyku, ktorý upravuje výnimky a vyrieši všetky otvorené problémy.

„Z hľadiska kvality legislatívneho procesu však nie som priaznivec takýchto ad hoc legislatívnych riešení, ktorý sa môže vymknúť spod kontroly ad hoc rušením či pridávaním výnimiek v rámci spomínaného paragrafu,“ dodal.

Forma komunikácie Gyimesiho Kollára prekvapila. „Navyše, vzhľadom na moju profesionálnu minulosť, niekoľkoročnú prácu v maďarsko-slovenskom vydavateľstve Kalligram a celoživotné hodnotové postoje v otázke ľudských práv a práv menšín je takáto ‚hejt‘ kampaň pre mňa nepochopiteľná,“ uzavrel.

Zdroj: tassr, fotokoláž: tasr/redakcia

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Napľul ľuďom do očí! Hejt kampaň! Dvaja koaličníci sa do seba pustili pre omše

Aktuálne