eReport.sk
Ilustračná snímka, zdroj:tasr/ap

Nakazení škrečkovia? Hongkong likviduje malé zvieratá, ktoré by mohli byť šíriteľmi covidu

Hongkonská vláda v piatok upozornila miestnych milovníkov zvierat, aby nebránili prebiehajúcemu usmrcovaniu vybraných malých zvierat, s ktorým sa začalo, keď škrečky z obchodu so zvieratmi boli pozitívne testované na koronavírus. Informovala o tom agentúra AFP.

Hongkong totiž – rovnako ako pevninská Čína – dodržiava prísnu politiku „nulového výskytu covidu“, v ktorej rámci sú aj tie najmenšie náznaky ohnísk SARS-CoV-2 eliminované pomocou sledovania kontaktov, cielených lockdownov a dlhých karantén. Po zistení, že škrečky dovezené z cudziny a predávané v obchode Little Boss, majú covid, bolo utratených približne 2000 malých cicavcov z tohto „zverimexu“ – väčšinou škrečkov, ale aj králikov, činčíl a morčiat. Šlo o „preventívne opatrenie“ nariadené úradmi. Tie súčasne vyzvali ľudí, ktorí si zvieratká zakúpili po 22. decembri, aby ich do obchodu vrátili.

Konanie úradov pobúrilo aktivistov

Tento prístup vyvolal odpor medzi aktivistami za práva zvierat a chovateľmi, z ktorých mnohí prišli pred uvedené vládou prevádzkované zariadenie, aby majiteľom bránili odovzdať ich nedávno zakúpené zvieratá. Ministerstvo poľnohospodárstva, rybolovu a ochrany prírody toto ich konanie v piatok rozhodne odsúdilo. V piatok pred budovou parkovala policajná dodávka. Do štvrtka podvečera zariadenie prijalo 68 škrečkov. AFP dodáva, že v súčasnosti neexistuje nijaký trest pre majiteľov domácich zvierat, ktorí odmietnu vrátiť škrečky zakúpené po 22. decembri.

Bude vás zaujímať:

Hongkong si môže vynútiť ich vydanie

Podľa úradu verejného zdravotníctva však Hongkong má právne mechanizmy, ktorými si môže vynútiť ich odovzdanie. Úrady okrem toho upozornili na „zvýšenú pravdepodobnosť“ prenosu vírusu zo zvieraťa na človeka po tom, čo našli viac prípadov pozitívnych na covid spojených s inými miestnymi obchodmi so zvieratami. Popredný hongkonský mikrobiológ a vládny poradca pre covid Jüan Kuo-jung uviedol, že hromadné utratenie podozrivých malých zvierat je nutné na „odvrátenie katastrofy“.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nakazení škrečkovia? Hongkong likviduje malé zvieratá, ktoré by mohli byť šíriteľmi covidu

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php