eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: fb/policia

NAKA úraduje. Z daňových podvodov obvinila 19 ľudí

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila 19 osôb z daňových podvodov, osem z nich je vo väzbe. Štátu mali spôsobiť škodu za viac ako jeden a pol milióna eur. Vzneseniu obvinení predchádzala policajná akcia, ktorá sa uskutočnila minulý týždeň vo viacerých okresoch Trenčianskeho a Žilinského kraja. Informovala o tom Andrea Dobiášová z Prezídia Policajného zboru.

Nelegálna činnosť mala spočívať v zabezpečení si rôznych obchodných spoločností takým spôsobom, že do niektorých mali byť zapísané neexistujúce zahraničné fyzické osoby. “Na tie si podvodným spôsobom mali vybaviť zaručené elektronické podpisy a tak komunikovať so štátnymi úradmi. Mali vyhotoviť na tieto osoby splnomocnenia s falošnými osvedčeniami o pravosti podpisov a dokonca ich mali opatriť falošnými úradnými pečiatkami notárov,” spresnila Dobiášová.

Čítajte viac:

  1. NAKA
  2. Dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.

Na základe toho mali obvinení vytvárať účelové faktúry a znížiť v jednotlivých zdaňovacích obdobiach povinnosť na DPH a spôsobiť škodu štátu vo výške 1.640.195 eur. “U hlavy zločineckej skupiny Petra B. zaistili výpočtovú techniku, nosiče dát, odtlačky pečiatok rôznych spoločností, čítačky kariet, bankomatové karty k rôznym účtom a na účely prepadnutia majetku takmer 19.000 eur, rôzne šperky a zbrane,“ podotkla.

NAKA vykonala v rámci minulotýždňovej akcie sedem domových prehliadok a šesť prehliadok iných priestorov. “Ďalšie zaistené veci, ako rôzne listinné dokumenty a techniku zaistili u ďalších obvinených osôb. U nich na účely prepadnutia majetku takmer 36.000 eur a zbrane,” dodala.
Dobiášová spresnila, že sa obvinenia týkajú trestných činov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, krátenia dane a poistného, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie. Tiež falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. Obvineným hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody od siedmich do 12 rokov.

tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

NAKA úraduje. Z daňových podvodov obvinila 19 ľudí

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti