eReport.sk
Snímka z pochodu za odsúdenie nenávisti voči LGBTI komunite v Bratislave 14. októbra 2022.
Ilustračné foto: tasr

LGBTI páry v Hongkongu dosiahli právnu rovnosť: Najvyšší súd prijal rozhodnutie


Hongkonský najvyšší súd v utorok potvrdil tri predchádzajúce rozsudky, ktoré umožňovali párom rovnakého pohlavia uchádzať sa o štátne nájomné bývanie a priznal im aj dedičské práva. V rozsudku sa odvolal na ustanovenia o rovnosti v ústave Hongkongu známej ako základný zákon. TASR o tom informuje na základe správ agentúr Reuters a AFP.

Predseda senátu Andrew Čcheung uviedol, že súd jednomyseľne odmietol odvolania podané hongkonskou vládou. Rozhodnutím súdu sa tak skončil šesť rokov trvajúci právny spor. Ten sa začal, keď sa občan Hongkongu Nick Infinger obrátil na súd pre politiku vlády mesta, ktorá ho spolu s jeho partnerom vylučovala z programu štátneho nájomného bývania.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD)
  2. minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský
  3. minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
  4. Donald Trump

Z programu boli vylúčení, keďže nie sú „bežnou rodinou“. V štátnych nájomných bytoch býva približne 28 percent zo 7,5 milióna obyvateľov mesta, pripomína AFP. Súd o veci pojednával spoločne s prípadom Henryho Lia a jeho zosnulého manžela Edgara Nga, ktorí napadli vládnu politiku dotovaného bývania a pravidlá dedenia pre páry rovnakého pohlavia. Podľa zákona sa na páry rovnakého pohlavia pri rozdeľovaní majetku zosnulej osoby neuplatňovali pravidlá platné pre heterosexuálne manželské páry.

Infinger a Li vyhrali na súdoch nižšej inštancie. Vláda sa však vo februári odvolala. Prípady preto posudzoval senát najvyššieho súdu zložený z miestnych sudcov. Utorňajšie rozhodnutia prichádzajú po prelomovom rozhodnutí z roku 2023, ktorým súd zamietol právo osôb rovnakého pohlavia na manželstvo. Vláde však nariadil do dvoch rokov vytvoriť alternatívny právny rámec pre LGBTI páry.

Zdroj: Tasr/Reuters/AFP

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

LGBTI páry v Hongkongu dosiahli právnu rovnosť: Najvyšší súd prijal rozhodnutie

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre