Predseda zahraničného výboru NR SR a poslanec za opozičnú stranu Smer-SD Marián Kéry dnes prezentoval stanovisko strany ku konfliktu na Ukrajine priamo v parlamentnom pléne. Sociálni demokrati tvrdia, že útok Ruska na Ukrajinu jednoznačne odsudzujú, no odmietajú, aby sa Slovensko zapájalo do vojny. Konflikt na Ukrajine pri tom strana považuje za spor mocností. Vládnych poslancov obviňujú, že zľahčujú porušovanie medzinárodného práva, pokiaľ sa to deje zo strany USA.
„Strana SMER – SD jednoznačne odsúdila útok Ruskej federácie na Ukrajinu, rovnako ako tomu bolo aj pri napadnutí Juhoslávie, alebo Iraku. Slovensko však nemôže byť zatiahnuté do konfliktu mocností a stále musí vidieť význam predovšetkým v mierovom riešení, nie v krvavej vojenskej konfrontácii,“ tvrdí strana na sociálnej sieti.
Uprednostňujú diplomatické rokovania pred vojnou
Strana si myslí, že by stále malo byť snahou štátov v našom regióne posadiť za rokovací stôl predstaviteľov Ukrajiny a Ruska. „Spory medzi krajinami sa, bez ohľadu na to, aké sú ťažké, nemôžu viesť vojenskou cestou, ale len diplomatickými rokovaniami bez ohľadu na to, aké náročné tieto rokovania sú,“ uviedol dnes Kéry v parlamente. Poslanec zároveň tvrdí, že vojna na rozdiel od diplomacie prináša straty v podobe ľudských životov a v neposlednom rade aj materiálnych škôd. „Cieľom európskych národov by malo byť posadiť najvyšších predstaviteľov Ruskej federácie a Ukrajiny za rokovací stôl, aby ďalší nevinní ľudia neprichádzali o svoje životy a aby sa nevytvárali ďalšie nebezpečné precedensy porušovania medzinárodného práva,“ dodáva strana na svojej stránke.
Smer sa vraj správa konzistentne
Opozičná strana je vládnymi predstaviteľmi obviňovaná, že sa jednoznačne nepostavila na stranu Ukrajiny. Smer to však odmieta s tým, že vo svojich postojoch je strana konzistentná. „Nepristúpili sme k uznaniu Kosova, ani k uznaniu Krymu a tak to bude aj v prípade vyhlásenia Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky,“ sľubuje Kéry.
Pripomínajú porušenia medzinárodného práva zo strany USA
Strana zároveň pripomína, že podobne ako je tomu dnes, aj v minulosti jej predstavitelia kritizovali vojenské ťaženia veľmocí, ktoré prinášali obete na ľudských životoch. Opozičníci si zároveň myslia, že je to vláda, kto inak reaguje na porušenia medzinárodného práva zo strany USA a inak, keď sa to deje zo strany Ruska. „Irak je v rozvrate, Líbya je v rozvrate, Sýria je v rozvrate,“ pripomenul Kéry viaceré aktivity USA, za ktoré bola mocnosť spoza veľkej mláky kritizovaná.
Obzvlášť citlivou otázkou je podľa jedného z expertova Smeru na zahraničnú politiku prípad bombardovania Juhoslávie v roku 1999. Kéry si pri tejto zmienke neodpustil kritiku bývalého premiéra za SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. „Udivuje ma, že aj po 20 rokoch príde to televízneho štúdia a nemá pocit hanby za rok 1999. Že Slovensko ponúklo našim budúcim spojencov z NATO vzdušný priestor, aby mohli lietadlá bombardovať Juhoslávia,“ hovorí nahnevane Kéry s tým, že sa ospravedlňuje USA za udalosti v tomto roku. Dzurindu zároveň obviňuje, že prelet bol povolený výmenou za naše neskoršie prijatie do aliancie.
Bude vás zaujímať:
Podrží západ Ukrajinu, alebo nie?
Viacerí analytici si myslia, že západ živil v Ukrajine zbytočné nádeje, že sa niekedy môže stať členom NATO, alebo EÚ. Pravdou je, že politika západu je, čo to do skutkov, zatiaľ opatrná a nie rázna. „Politici EÚ, NATO a USA dávali Ukrajine falošné nádeje. Viackrát sme to opakovali, že im nemáme dávať falošné nádeje. Normálne sme ich huckali proti Ruskej federácii. Ako tým ľuďom, ktorí trpia a zomierajú pomôžu vyjadrenia pána Borella, alebo Von Der Leyenovej? Malo by sa im ľahšie umierať?,“ nahnevane sa pýtal v parlamente Kéry.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Nahnevaný Kéry: EÚ, NATO a USA dávali Ukrajine falošné nádeje! Viackrát sme to opakovali!