eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

USA nechcú koniec zabíjania! Dokazuje to i odmietnutie rezolúciu BR OSN vyzývajúcu na okamžité prímerie v Gaze


Spojené štáty v utorok vetovali rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorá vyzývala na okamžité prímerie vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas v palestínskom Pásme Gazy.

USA nechcú koniec zabíjania

Hlasovanie v 15-člennom orgáne svetovej organizácie dopadlo pomerom 13:1, pričom Británia sa zdržala a USA využili právo veta. Išlo v poradí o tretie veto Washingtonu na pôde Bezpečnostnej rady voči rezolúcii, ktorá požadovala prímerie v palestínskej enkláve. „Pristúpiť k dnešnému hlasovaniu bolo zbožné želanie a nezodpovednosť… nemôžeme podporiť rezolúciu, ktorá by ohrozila citlivé rokovania,“ uviedla po hlasovaní americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Veto rezolúcie OSN

Návrh rezolúcie predložilo Alžírsko pred dvoma týždňami. Urobilo tak po tom, čo Medzinárodný súdny dvor koncom januára rozhodol, že Izrael musí urobiť všetko pre to, aby v Pásme Gazy zabránil genocíde. Táto verzia textu požadovala „okamžité humanitárne prímerie, ktoré musia rešpektovať všetky strany“. Dokument zároveň odmietal „nútené vysídlenie palestínskeho civilného obyvateľstva a vyzýval na „okamžité a bezpodmienečné“ prepustenie všetkých rukojemníkov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. OSN sa hnevá na Izrael
  2. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  3. gaza, izrael, palestína
  4. Rutte sa stretol s Bidenom. Predseda holandskej vlády Mark Rutte.

Spojené štáty už predtým avizovali, že túto rezolúciu nepodporia vzhľadom na rokovania o prímerí a prepustení rukojemníkov Hamasu, ktoré v súčasnosti prebiehajú medzi USA, Egyptom, Katarom a Izraelom. Rovnako ako predchádzajúce návrhy, proti ktorým boli Izrael a Spojené štáty, ani najnovší text neodsudzoval bezprecedentný útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra so stovkami obetí. Bezpečnostná rada OSN prijala od 7. októbra len dve rezolúcie o Gaze, vrátane jednej, ktorá vyzývala na rozsiahle dodávky humanitárnej pomoci na to palestínske autonómne územie.

Zdroj: tasr/afp

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA nechcú koniec zabíjania! Dokazuje to i odmietnutie rezolúciu BR OSN vyzývajúcu na okamžité prímerie v Gaze

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne