eReport.sk
Bude si Ukrajina vyberať slovenskú vládu?
Jaroslav Naď. Foto: tasr

Naď podal hlásenie z Ukrajiny. Črtá sa spoločný podnik na výrobu munície na Slovensku!

Naď podal hlásenie z Ukrajiny. Slovensko môže byť Ukrajine podľa neho nápomocné pri dodávkach 155-milimetrovej aj 152-milimetrovej munície. Ako spresnil, SR je jednou z iba troch krajín na svete spomedzi tých, ktoré podporujú Ukrajinu, ktorá vyrába práve 152-milimetrovú muníciu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Musíme brániť východné krídlo NATO
  2. a Ukrajine je už prisľúbená časť systému protivzdušnej obrany Kub a okrem štyroch stíhačiek typu MiG-29, ktoré si ukrajinskí piloti prevzali pred týždňom
  3. Ukrajina mieša politiku do športu
  4. Zľakol sa Naď Fica?

V piatok to na Ukrajine vyhlásil dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď. Ten predtým absolvoval rokovania so svojím ukrajinským rezortným partnerom Olexijom Reznikovom. Informuje o tom osobitný spravodajca TASR.

Do konkrétností v najbližších dňoch

Slovensko predalo Ukrajine sedem húfnic typu Zuzana 2 a ich nasadenie v ostrých bojoch umožňuje doladiť niektoré nedostatky. „Môžete realizovať akékoľvek vojenské testovanie, ale test priamo v bojovej operácii je nenahraditeľný,“ vysvetlil Naď.

S Reznikovom rokoval aj o možnom spustení spoločného podniku na výrobu munície na Slovensku. „Do konkrétností pôjdeme v najbližších dňoch a týždňoch,“ oznámil Naď s tým, že to Slovensku môže priniesť významnú investíciu.

Naď v lete očakáva optimistickejšie správy

Predmetom diskusií bola tiež chystaná protiofenzíva Ukrajiny, ktorá je podľa neho reálna aj preto, že na Ukrajinu prichádza množstvo munície, ťažkej techniky aj vycvičených vojakov. „Je to aj o počasí. Jednoducho, musí to do seba zapadnúť. Ale ja verím, že najbližšie mesiace budú rozhodujúcim faktorom pre ďalší vývoj vojny na Ukrajine,“ uviedol Naď s tým, že v lete už očakáva optimistickejšie správy z vojny na Ukrajine.

Slovensko postupne doručuje Ukrajine stíhačky typu MiG-29. Posiela ich rozobraté po zemi prostredníctvom špeciálneho systému. „V momente, keď všetky naše migy odídu, prídu na rad poľské, ktoré sú už pripravené,“ pokračoval Naď. Dodal, že sa čaká iba na uvoľnenie tohto špeciálneho systému pre Poľsko.

V hre sú vraj aj stíhačky F-16, prípadne F-18

Podľa vlastných slov vie o štyroch až piatich členských krajinách NATO, ktoré chcú dať Ukrajine svoje stíhačky F-16, prípadne F-18. Tieto krajiny ich vo vlastnej výzbroji nahradia lietadlami F-35. Ukrajina by vraj takto mohla dostať až 50 stíhačiek, a to možno ešte do konca tohto roka.

Zároveň prebieha výcvik ukrajinských pilotov na stíhačky F-16, pričom Ukrajinci zisťujú, ako rýchlo sa ich piloti dokážu preorientovať z lietadiel MiG-29 na stroje F-16. „Keď zistia, že je to relatívne rýchlo, tak aj dodávky lietadiel F-16 alebo F-18 môžu prísť pomerne rýchlo,“ uzavrel Naď s tým, že by to mohlo byť ešte na jeseň alebo začiatkom zimy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď podal hlásenie z Ukrajiny. Črtá sa spoločný podnik na výrobu munície na Slovensku!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti