eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Na Slovensku potvrdili ďalšie prípady variantu omikron. Všetci boli zaočkovaní

Na Slovensku potvrdili ďalšie štyri prípady omikron variantu nového koronavírusu. Osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

V súčasnosti má Slovensko laboratórne potvrdených celkovo 11 prípadov variantu omikron. Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva SR. 

Prvá osoba so zisteným variantom omikron je podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa bez cestovateľskej anamnézy, pričom mala ľahký klinický priebeh ochorenia a boli dodržané opatrenia. Druhá osoba je tiež s potvrdenou cestovateľskou anamnézou a zároveň úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia. Tretia osoba je s potvrdenou cestovateľskou anamnézou z rizikovej krajiny. “Klinický priebeh ochorenia bol ľahký (kašeľ), protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu,” doplnil Mikas. Štvrtá osoba bola podľa slov hlavného hygienika v kontakte s osobami, u ktorých sa už potvrdil variant omikron. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia a príznaky, ako slabosť, únavu či kašeľ.

Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osoby bez cestovateľskej anamnézy ÚVZ predpokladá, že reálny výskyt omikronu v populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.

ÚVZ preto dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 a dôsledne dodržiavať protiepidemické opatrenia. “Očkovaním sa významne zníži riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19,” dodal Mikas.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Slovensku potvrdili ďalšie prípady variantu omikron. Všetci boli zaočkovaní

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Aktuálne

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti