V kežmarskej Lyceálnej knižnici je celkovo viac ako 150-tisíc zväzkov historických kníh. Najstaršia kniha je z roku 1360. Na lýceu študovali také osobnosti slovenských dejín ako Pavol Országh Hviezdoslav, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Samo Chalupka a mnohí ďalší.
Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) na sociálnej sieti informoval o návšteve bývalého Evanjelického lýcea, dnes už historickej Lyceálnej knižnice v Kežmarku. Tá je najväčšou školskou historickou knižnicou nielen na Slovensku, ale aj v Strednej Európe. Návštevy sa zúčastnili aj ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nom. SNS) a minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).
Vedenie kežmarskej Lyceálnej knižnice sa doteraz márne snažilo získať financie od štátu cez rôzne granty. Traja členovia vlády Roberta Fica sľubujú, že tejto výnimočnej národnej kultúrnej pamiatke konečne svitá na lepšie časy.
Hanba bývalých vlád
Minister Taraba pripomenul, že na Lýceu v Kežmarku študovala väčšina slovenských národných buditeľov. „Okolo nás sa nachádzajú tisícky kníh zo stredoveku. Sú tu knihy, ktorých hodnota je nevyčísliteľná. Čomu ale nerozumieme je, že tento skvost je Slovákmi neobjavený. Chodia sem dokonca Nemci a Maďari. Sám som nevedel, že tu máme toľko kníh a že ide o najstaršiu školskú knižnicu v strednej Európe,“ dodal s tým, že knižnicu 22 rokov nenavštívil žiaden minister kultúry a je odkázaná prežívať z milodarov. Taraba je presvedčený, že ide národné bohatstvo, ktoré si zaslúži systémovú podporu.
Podľa ministerky Šimkovičovej je mimoriadne dôležité, aby sme toto bohatstvo zachovali. „Prešli sme celý objekt. Prekvapilo nás, že tu niečo takéto máme. S ministrom financií premýšľame, ako finančne pomôcť,“ uviedla.
Mohlo by vás zaujímať
„Aj napriek tomu, že táto knižnica je doslova národným klenotom, funguje prakticky len z peňazí od návštevníkov a darcov. Vedenie knižnice sa snažilo získať financie od štátu aj cez rôzne granty, napríklad na nákup nových regálov, no bývalé vlády im nedali ani cent! Musíme to zmeniť! Štát sa musí postarať o zachovanie kultúrneho dedičstva pre budúce generácie! Aj preto nájdeme peniaze, aby sme tejto výnimočnej knižnici pomohli. “ nešetril kritikou minister financií Kamenický.
V kežmarskej Lyceálnej knižnici je celkovo viac ako 150 000 zväzkov historických kníh. Najstaršia kniha je z roku 1360. Na Evanjelickom lýceu v Kežmarku študovali také osobnosti slovenských dejín ako Pavol Országh Hviezdoslav, Karol Kuzmány, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Ján Chalupka, Samo Chalupka, Pavol Jozef Šafárik a mnohí ďalší.
Zdroj: Facebook, YouTube
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Na Slovensku máme knižnicu s knihami z obdobia pred objavením Ameriky! Za bývalých vlád živorila, noví ministri sľúbili pomoc