eReport.sk
Foto: tasr

Na hospodárenie SND si posvietia kontrolóri, reagujú na nespokojnosť sólistov opery

Od pondelka 1. augusta bude v Slovenskom národnom divadle (SND) preverovať hospodárenie inštitúcie Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Kontrolu, ktorú si vyžiadali v máji poslanci Výboru NR SR pre kultúru a médiá, potvrdila hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková. 

„Kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu budú v SND skúmať hospodárenie Slovenského národného divadla za obdobie 2019 – 2021,“ spresnila. V uvedenom období viedli národné divadlo traja riaditelia Vladimír Antala, Peter Kováč a od januára 2021 súčasný šéf SND Matej Drlička.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Božidara Turzonovová
  2. Al Pacino, Jennifer Lawrence, Richard Gere
  3. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
  4. Predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy.

Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá iniciovali kontrolu v rámci sporov, ktoré sprevádzali opatrenia týkajúce sa opernej zložky SND a redukcie jej sólistického súboru. Nespokojní sólisti upozornili, že redukciu interného súboru má kompenzovať angažovanie externých umelcov, čo bude znamenať stratu umeleckej identity opernej zložky SND, rovnako i vyššie náklady a nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami. Manažment vysvetľuje opatrenia, naopak, snahou o efektívnejšie hospodárenie i zvyšovanie umeleckej kvality divadla v súlade so súčasnými trendami divadelných scén v zahraničí. 

Kontrolu NKÚ vedenie SND víta. „Ako štátna inštitúcia sme si plne vedomí toho, že podliehame kontrole. Aj preto sme pripravení vyjsť kontrolórom v ústrety v maximálnej možnej miere,“ uviedol  generálny riaditeľ SND Matej Drlička. Samotná kontrolná akcia je naplánovaná až do druhej polovice novembra, ďalší čas je potrebný na spracovanie údajov a dát.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na hospodárenie SND si posvietia kontrolóri, reagujú na nespokojnosť sólistov opery

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti