tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
stanové mestečko v Kútoch, ktoré zrealizoval rezort vnútra pre nelegálnych migrantov 2. novembra 2022.
stanové mestečko v Kútoch, ktoré zrealizoval rezort vnútra pre nelegálnych migrantov 2. novembra 2022. Foto: tasr

Muž, ktorý zabezpečuje chod stanového mestečka pre migrantov: Na vyjadreniach niektorých politikov sa usmievam

Prednosta Okresného úradu Senica Vladimír Kocourek dňa 28.10.2022 vyhlásil v okrese Senica mimoriadnu situáciu a to v súvislosti so zvýšeným výskytom migrantov v prihraničných oblastiach. Problematická má byť hlavne železničná stanica v Kútoch, kde sa majú migranti vo veľkom zdržiavať v čakárni. Aj napriek tomu, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) stále považuje bezpečnostnú situáciu za stabilnú, okresy sú zjavne bezpečnostnými problémami súčasnosti dotknuté viac.

„Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili v súvislosti s mimoriadnym výskytom migrantov na území okresu Senica a to hlavne na železničnej stanici Kúty, kde prespávali v čakárni pre cestujúcich,“ vyjadril sa pre eReport vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu Senica Igor Janšák. Opatrenia majú slúžiť napríklad pre zabezpečenie bezpečnosti občanov žijúcich v okrese.

Využijú priestory pošty a stanové mestečko

V súvislosti s náporom migrantov bol vydaný príkaz miestnej pošte, aby uvoľnila priestory pre potreby umiestnenia týchto migrantov. Pomoc poskytne aj ministerstvo vnútra, ktoré sa dlho tvárilo, že problém neexistuje: „Ministerstvo vnútra rozhodlo, že sa im poskytnú aj stanové prístrešky, stavané na núdzový krátkodobý pobyt.

Vyhlásenie mimoriadneho stavu v okrese Senica. – Foto: eReport

K celej záležitosti by sa očakávalo aj vyjadrenie aspoň od hovorkyne ministerstva. Situácia na miestach, kde sa momentálne migranti zdržujú, by mala byť podľa Janšáka stabilná.

„Nie som kompetentný až takto ďaleko myslieť“

„Je to všetko stavané na núdzový, krátkodobý pobyt. Čisto je to o tom, že je to dopravný uzol na ich trase a my im vlastne vytvárame priestor, aby sa netúlali kade-tade po šopách, kde by hľadali teplo, takže je tam vytvorený priestor, aby si tam nejakú dobu odpočinuli a pokračovali vo svojej ceste. Čo sa týka zadržania a ostatných vecí, to musíte riešiť s políciou. Ja zabezpečujem len čiste chod tábora, aby sa nevyskytli problémy s migrantmi v súžití s ostatným obyvateľstvom,“ vysvetlil nám Janšák.

Na otázku o pochybnostiach o dočasnosti stanového tábora nechcel šéf odboru krízového riadenia podrobnejšie špekulovať. „Toto je už vecou skôr nadriadených, k tomu by som sa ja nevyjadroval, ja zabezpečujem len to, aby tí, čo sa v tábore nachádzali, by mali kde ležať, dostali jedno teplé jedlo. A to je všetko z mojej strany. Nie som kompetentný až takto ďaleko myslieť. „

Občania okresu majú obavy

Janšák pre eReport tiež pripomenul, že sám by sa v danej veci ani oficiálne pre médiá vyjadrovať nemal s tým, že kompetentnou osobou je hovorkyňa ministerstva vnútra. Priznal však, že občania okresu majú v súvislosti s migrantmi obavy. „Určite majú obavy, ale ja chodím do toho tábora, som v kontakte aj tými migrantmi teda aspoň zo svojich skúseností môžem povedať, že sa chovajú velice slušne, dokonca by som povedal, že si vážia to, čo sa pre nich zabezpečuje a snažia sa nerobiť problémy. Keď sa aj upratoval tábor, niečo som zdvihol, tak sa boli ochotní pripojiť a vyzbierali dokonca aj špaky v tom tábore. Takže vidieť tam tú ústretovosť,“ pochválil správanie cudzincov Janšák.

Na politických vyhláseniach sa usmieva. Zatiaľ

Podľa jeho slov je v Kútoch tento štvrtok v pláne stretnutie so starostami dotknutých obcí, na ktorom má minister vnútra Mikulec objasniť svoju stratégiu. „Keď je človek hladný a je mu zima je náchylnejší robiť problémy,“ zdôraznil Janšák.

Na záver ešte upozornil, že doposiaľ je „obstarávanie je mojej réžii“ a nie v réžii ministe,“rstva vnútra. „Takže veci, ako sa na tom minister nabaľuje, sú zatiaľ pritiahnuté za vlasy. To, čo majú vyjadrenia niektorí politici, sa na tom zatiaľ usmievam,“ dodal pre eReport.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Muž, ktorý zabezpečuje chod stanového mestečka pre migrantov: Na vyjadreniach niektorých politikov sa usmievam

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku