eReport.sk
Na snímke snehová víchrica v meste Poprad, cesta v smere na Veľký Slavkov, pohľad na diaľnicu D1 v sobotu 4. februára 2023.
Na snímke snehová víchrica v meste Poprad, cesta v smere na Veľký Slavkov, pohľad na diaľnicu D1 v sobotu 4. februára 2023. Foto: tasr

Motoristi pozor! Podtatranská diaľnica je stále uzavretá, platí 3. kalamitný stupeň

Motoristi pozor! Situácia na cestách v podtatranskom regióne sa po sobotňajšej (4.2.) kalamite stabilizovala, naďalej sú však viaceré úseky ťažko prejazdné. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský. Slovenská správa ciest dodáva, že na diaľnici D1 Poprad – Spišský Štvrtok je vyhlásený 3. kalamitný stupeň a tento úsek je naďalej uzavretý v oboch smeroch. Obchádzka vedie po ceste I/18 cez Svit a Poprad.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sneženie, sneh
  2. Pozor na záveje!
  3. Sneženie a silný ietor od piatkového večera komplikujú situáciu na cestách v podtatranskom regióne.

Na cestách v okresoch Poprad, Levoča a Kežmarok aktuálne platí prvý kalamitný stupeň. Cestárom sa podarilo udržať prejazdné všetky hlavné ťahy. „Spriechodnili sme všetky cesty I. triedy a prejazdné, aj keď v niektorých prípadoch v zúženom profile, sú aj všetky cesty II. triedy. Najväčšie problémy máme na úsekoch III. triedy, tie boli niektoré kompletne zafúkané,“ priblížil.

V teréne sú desiatky mechanizmov

Aktuálne je podľa neho stále uzavretá cesta z Kežmarku do Strání pod Tatrami. Takisto z Vrbova do Žakoviec a tiež prístupová komunikácia do obce Vlkovce cez Hradisko v okrese Kežmarok. Tieto úseky budú musieť cestári sprejazdniť pomocou frézy, pretože sú kompletne zafúkané snehom. Polomský predpokladá, že ak sa situácia v priebehu dňa nezhorší, podarí sa tieto cesty opäť uviesť do prevádzky. Aktuálne je v teréne 22 mechanizmov – sypačov, traktorov a tiež fréz, tie sa snažia aj rozšíriť cesty v regióne.  

Na diaľnici je veľa snehu a námrazy

Na sprejazdnení podtatranskej diaľnice, kde sa v sobotu stalo niekoľko hromadných nehôd, aktuálne pracujú diaľniční cestári. Situácia je tam podľa Polomského veľmi náročná, pretože cestu úplne zafúkalo. „Všetky autá po nehodách odviezli z diaľnice ešte v sobotu večer. Je tam veľmi veľa snehu, ľadu, námrazy. Podľa mojich informácií najoptimistickejší scenár je, že diaľnicu sprejazdnia o 12. hodine, ja by som to však videl ešte o pár hodín neskôr,“ dodal.

Problémom boli aj nezodpovední vodiči

Polomský vníma negatívne, že ľudia nerešpektovali výstrahy meteorológov. A a aj napriek tomu, že bola v oblasti hlásená silná víchrica už niekoľko dní v predstihu, vybrali sa do Tatier na dovolenku. „Apelujem na ľudí, keď vidia, že sa niečo chystá, nech si dobre rozmyslia, či sadnú do auta. Toto naozaj nie je o tom, že by cestári nestíhali upravovať cesty. Nezodpovední vodiči nám vytvárali prekážky a komplikovali našu prácu,“ uzavrel riaditeľ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Motoristi pozor! Podtatranská diaľnica je stále uzavretá, platí 3. kalamitný stupeň

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti