eReport.sk
Pofidérne dotácie
Zľava ministri za OĽANO Ján Budaj a Samuel Vlčan. Foto: tasr

Ministri rozdávali za štátne! Aj vám dal niekto na Vianoce cez 7 tisíc eur?

Ministri rozdávali za štátne! Na ministerstvách prichádza každoročne k vyplácaniu špeciálnych odmien. Tie sú najtypickejšie pre predvianočné obdobie, no nie je výnimkou, že sa ministri rozhodnú odmeňovať aj počas roka. Najvyššie sumy pri tom často pripadajú práve ich najbližších spolupracovníkom, ktorí si toho možno až tak veľa „neodmakajú“, no sú v správnom čase na správnom mieste. A to je v politike podľa výšky odmien veľmi výhodné. Redakcia portálu cas.sk sa ministerstiev pýtala, že koľko na odmeny vyčlenili a aké boli najvyššie vyplatené sumy. Niektoré ministerstvá však ako keby jednoduchým otázkam neporozumeli.

Ministri rozdávali za štátne!

Tak napríklad, čítanie s porozumením by si mali precvičiť v kancelárii prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá namiesto odpovedí na otázky uviedla, že každému zamestnancovi povinne vypláca odmenu vo výške 500 eur. To, že koľko minula Čaputová zo štátnych peňazí celkovo, alebo to, že aká bola najvyššia suma udelenej odmeny, však prezidentská kancelária vo svojej odpovedi už neuviedla.

Najvyššie čísla poslali Budaj, Karas a Krajniak

S najvyššími odmenami podľa odpovedí vyrukovali ministri životného prostredia, hospodárstva a práce, sociálnych vecí a rodiny. Treba však dodať, že niekoľko ministerstiev neodpovedalo vôbec a niekoľko len čiastočne. Suma 7 348 eur, ktorú rezort životného prostredia uvádza ako najvyššiu udelenú, teda s najväčšou pravdepodobnosťou nie je celkovo najvyššou. Kto totižto neodpovedá, asi vie veľmi dobre prečo. Budajov rezort vložil do odmien celkovo viac ako 900 tisíc eur.

Ministerstvo spravodlivosti vyplatilo najvyššiu sumu dvom zamestnancom a to vo výške 4 tisíc eur a 2750 eur. Jedna z toho bola vyplatená v máji. Celkovo rezort na odmeny minul až viac ako 1,1 milióna eur. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny sa rozhodlo zvýhodniť tých, ktorí pracovali na úlohách súvisiacich s plánom obnovy. Najvyššia vyplatená odmena dosiahla výšku 3600 eur. Informácie od rezortu boli trochu chaotické, ale výška odmien podľa nich mohla stáť štátnu kasu približne 400 tisíc eur.

Milióny eur pre zamestnancov ďalších ministerstiev

V ďalších rezortoch, ktoré na otázky odpovedali, je výška najvyšších odmien o niečo nižšia. Celková výška odmien je však stále približne rovnako vysoká, alebo vyššia ako individuálne najštedrejších rezortoch.

Ministerstvo pôdohospodárstva vyplatilo najvyššiu individuálnu odmenu vo výške cez 2 tisíc eur a celkovo na odmenách vyplatilo až takmer 800 tisíc eur. Rezort hospodárstva bolo relatívne strohé na odpovede, no redakcia sa aspoň dozvedela, že na odmeny vyčlenilo cez 500 tisíc eur. Ministerstvo dopravy taktiež nepriznalo najvyššiu vyplatenú odmenu, pričom celkovo na odmeny minulo taktiež takmer 800 tisíc eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Remišová klame!
  2. Čaputová sa postavila za Hamrana
  3. Otázky za čiarou pri pracovnom pohovore. Čo sa vás nesmú pýtať?
  4. Vláda odklepla 330-tisíc eur: Pôjdu na podporu rómskych komunít!

Mikulcove ministerstvo vnútra síce uviedlo, že minister žiadnu odmenu nedostal (na čo sa v podstate nikto nepýtal), no „zabudlo“ uviesť sumu pre najšťastnejšieho zamestnanca s najvyššou finančnou odmenou. Celkovo však na odmeny minulo až približne 32,5 milióna eur. Pre objektivitu uvádzame, že sa do tejto sumy rátajú aj odmeny pre policajtov, hasičov či horských záchranárov. Káčerove ministerstvo zahraničných vecí prišlo k zaujímavému záveru, že na otázky odpovedať nemôže, lebo odmeny nie sú kvantifikovateľné, alebo o nich ešte nebolo rozhodnuté. Ešte nedávno Matovičove ministerstvo financií sa taktiež tvári, že konkrétne sumy netreba uvádzať.

Zatĺkať, zatĺkať, zatĺkať?

Ešte strohejšie odpovedali iné ministerstvá a štátne orgány, ktoré pre istotu odpovede neposkytli vôbec a často ani nereagovali. Patrí medzi ne Úrad vlády SR, Národná rada SR a rezorty kultúry, investícií, obrany, školstva či zdravotníctva.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministri rozdávali za štátne! Aj vám dal niekto na Vianoce cez 7 tisíc eur?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php