Ministerstvo vnútra SR apeluje na občanov, aby boli obozretní pri práci s informáciami týkajúcimi sa volieb prezidenta SR. Podvodné a falošné informácie vrátane deepfake nahrávok sa stávajú súčasťou pokusov o manipuláciu verejnej mienky pred a počas volieb. Nebezpečenstvo spočíva najmä v zneužívaní tejto technológie na vytváranie vysokokvalitných, falošných a podvodných nahrávok.
Deepfake nahrávky môžu byť zneužívané na diskreditáciu kandidujúcich osôb a subjektov, ale aj orgánov zabezpečujúcich priebeh volieb či na spochybňovanie výsledkov volieb. Zneužitie cudzej identity môže slúžiť na šírenie falošných informácií s cieľom ovplyvniť verejnú mienku. Na riziko šírenia deepfake videí a ovplyvňovania verejnej mienky v súvislosti s voľbami prezidenta SR upozornil aj Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).
NBÚ okrem iného predpokladá zvýšené riziko bezpečnostných incidentov a výskyt rôznych vplyvových operácií najmä s využitím falošných účtov. Ministerstvo vnútra preto odporúča občanom, aby čerpali informácie o voľbách z oficiálnych a dôveryhodných zdrojov.
Relevantné informácie týkajúce sa volebného procesu poskytujú:
Ministerstvo vnútra SR Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán Štatistický úrad SR Policajný zbor SR Rada pre mediálne služby Národný bezpečnostný úrad Pojmom deepfake sa označuje zavádzajúci, neautentický audiovizuálny obsah vytvorený pomocou umelej inteligencie.
Falošný vizuálny alebo zvukový obsah
Takýto falošný vizuálny alebo zvukový obsah je v niektorých prípadoch ťažko odlíšiteľný od reality. Môže tak vytvoriť dojem, že daný obsah je reálny. Kvalitné deepfake nahrávky dokážu s mimoriadnou presnosťou manipulovať audiovizuálny obsah, ktorý imituje tváre, hlasy a činy nič netušiacich osôb, čím sa stiera hranica medzi autenticitou a klamstvom. Ako rozoznať deepfake a ďalšie užitočné informácie nájdete v článku Centra boja proti hybridným hrozbám MV SR: https://www.hybridnehrozby.sk/deepfake-volby/ .
Mohlo by vás zaujímať:
Podvodný obsah generovaný umelou inteligenciou
V prípade, že na internete identifikujete podvodný obsah generovaný umelou inteligenciou týkajúci sa prezidentských volieb 2024, môžete nám zaslať podnet na hy****@mi**.sk . Akékoľvek poznatky smerujúce k prípadom možného narušenia prípravy a priebehu prezidentských volieb, informácie o volebnej korupcii či korupčnom správaní je potrebné bezodkladne oznámiť na najbližší útvar Policajného zboru alebo na číslo 158.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ministerstvo vnútra varuje: Pozor na podvodné a falošné informácie ohľadom volieb prezidenta SR