Ministerstvo spravodlivosti SR zároveň vyzýva predstaviteľov médií, aby sa v záujme objektívneho informovania verejnosti neuchyľovali k publikovaniu tendenčných a zavádzajúcich textov.
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky reaguje na zavádzajúce články. Ide o články, ktoré boli publikované dňa 2. februára 2024 na webových stránkach médií SME a Denník N.
Dojmológia a zaujatosť denníka SME
V prvom prípade autor P. Kováč v článku pod názvom „Suskovo ministerstvo vydalo brožúru o únose spravodlivosti. Zavádza v nej“ konštatuje, že „už zbežný pohľad na obsah pritom ukazuje, že dokument nie je ani zďaleka poctivo faktografický a naopak účelovo interpretuje, či zamlčiava niektoré udalosti spôsobom vyhovujúcim Smeru a ďalším stranám vládnej koalície.“ Táto pasáž sa odvoláva na subjektívny hodnotiaci úsudok autora bez toho, aby v tejto súvislosti oslovil odborníka v danej oblasti.
Na inom mieste dodáva, že „štýl jazyka i argumenty, ktoré používa brožúra, sú totožné s rétorikou Fica, Kaliňáka či im blízkych advokátov Davida Lindtnera či Mareka Paru, ktorí sú dnes premiérovými poradcami. Obaja radia aj Suskovi.“ Autor tým znova len na základe vlastného hodnotiaceho úsudku u čitateľa navodzuje dojem, že autormi publikácie sú spomínané osoby, čím sa snaží znížiť jej dôveryhodnosť v očiach verejnosti.
Sporná je aj pasáž: „Napriek Kaliňákovým uisteniam, že ide o fakty, je z textu cítiť dojmológiu i názorovú zaujatosť. Autori ako fakty prezentujú rôzne domnienky, ktoré sa hodia predstaviteľom vládnych strán. Inde zas vynechávajú dôležité skutočnosti, ktoré spochybňujú ich interpretáciu udalostí.“ Autor sa znova odvoláva na vlastný úsudok, pričom v predmetnom texte zrejme zámerne sám vynecháva dôležité skutočnosti. Napríklad, že autori štúdie neprezentujú domnienky, ale konkrétne fakty. Tie sú verejne dostupné a čitateľ si ich existenciu môže verifikovať pomocou príslušných odkazov.
Mohlo by vás zaujímať
Manipulácie Denníka N
Obdobne zaujato postupuje autorka Z. Petková na stránkach Denníka N v rubrike „Prešľap týždňa,“ kde na margo stoštyridsaťstranovej publikácie z dielne rezortu spravodlivosti uvádza: „Vláda predstavila 130-stranovú publikáciu o tom, ako mali byť v uplynulých rokoch údajne porušované práva stíhaných osôb. Obsahuje články bulváru, argumenty, ktoré používa obhajoba. Ale aj nepodložené fámy, či informácie zo súkromia a pošty sudcov, prokurátorov a policajtov, ktorými konšpiračné médiá pred voľbami kŕmili verejnosť.“
Slovo „údajne“ v tomto prípade nie je na mieste. Navodzuje dojem, že spomínané porušenia práv v predmetných kauzách sú autormi vymyslené. Publikácia ministerstva sa však opiera aj o správy tzv. mienkotvorných médií a rozhodnutia rozličných justičných inštancií. Tie navyše v texte podrobne zdrojuje s vedeckou presnosťou. Autorka vo svojom tvrdení vyvoláva klamlivý dojem, že publikácia sa faktograficky opiera iba o bulvár. To je zavádzajúce a v rozpore s etickým kódexom novinára.
Mimochodom, boli to práve niektoré kritické médiá, ktoré v minulosti pracovali a pracujú s informáciami zo súkromia a pošty rôznych exponovaných osôb. Tie následne publikovali selektívnym spôsobom a takto ich podsúvali verejnosti.
Ministerstvo spravodlivosti SR zároveň vyzýva predstaviteľov médií, aby sa v záujme objektívneho informovania verejnosti neuchyľovali k publikovaniu tendenčných a zavádzajúcich textov, ktoré narušujú objektívnu diskusiu pri tvorbe novej trestnoprávnej legislatívy. Účelom publikácie bolo zosumarizovať porušenia Ústavy SR a základných ľudských práv a slobôd v inkriminovanom období. Opozícia nás na to vyzývala od začiatku prerokovávania návrhu novely Trestného zákona a súvisiacich predpisov. Je určená pre odbornú ako aj laickú verejnosť.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dojmológia a zaujatosť! Ministerstvo spravodlivosti reaguje na zavádzajúce články Denníka N a SME