eReport.sk
Milan Lučanský, foto: tasr

Ministerstvo reaguje na Lučanského pokus o samovraždu: Šéf bacharov končí

Ministerstvo vysvetľuje podrobnosti! Rezort spravodlivosti na čele s ministerkou Máriou Kolíkovou sa snaží osvetliť okolnosti včarajšieho incidentu. Policajný exprezident Milan Lučanský sa totiž vo väzbe pokúsil o samovraždu. Ako mohlo k tomuto činu vôbec dôjsť? Kto je zodpovedný?

Policajný exprezident Milan Lučanský si včera siahol na život. Správu potvrdilo aj ministerstvo spravodlivosti. Čin mal bývalý šéf mužov zákona spáchať obesením a v súčasnosti sa nachádza v kritickom stave. Podľa čerstvých informácií je Lučanský v súčasnosti v kóme. Okolo prípadu sa tak logicky objavilo viacero otáznikov. Ministerstvo spravodlivosti sa rozhodlo vniesť do prípadu viac svetla na dnešnej tlačovke.

Šéf väzníc odstúpil

„Úprimne najmä ľutujem rodinu pána Lučanského, ktorá najviac pociťuje ten dosah z pohľadu toho kritického stavu pána Lučanského,“ povedal Milan Ivan, generálny riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže. Priznal, že ho našli príslušníci počas výdaja večere. Podľa kamerových záberov príslušníci väzenskej stráže pochybiť nemali.

Ivan taktiež na úvod uviedol, že väzobne stíhané osoby ako Lučanský nie sú kamerovo monitorovaní nonstop. Ivan popísal, ako príslušníci väzenskej služby našli policajného exprezidenta. „Zdravotníci prišli do 20 minút,“ konkretizoval.

„Je mi ľúto, že sa rozhodol takto, ako sa rozhodol,“ povedal Ivan. Podotkol, že samovraždy nie sú výnimkou počas väzby. „To prostredie vytvára určité stresové podmienky,“ podčiarkol. Priznal, že tento rok bolo vykonaných 41 pokusov o samovraždu a z toho bolo dokonané tri. V prešovskom ústave malo byť osem pokusov o samovraždu, z toho nebol dokonaný ani jeden.

Prednostne o Lučanského stave bola informovaná manželka policajného prezidenta. „Predbežné závery potvrdzujú, že tam nebolo cudzie zavinenie a príslušníci ústavu Prešov nezlyhali,“ opísal situáciu Ivan.

Ivan taktiež na záver svojej reči uviedol, že odstupuje z postu šéfa väzenskej stráže.

Kolíková reaguje

Ministerka na úvod uviedla, že jej je ľúto samotnej situácie a dodala, že bude incident prešetrený. Zriadi širokú komisiu na jeho prešetrenie. Súčasťou komisie by mali byť podľa Kolíkovej predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií.

„Vtedy sme si zobrali k dispozícii všetky záznamy a bol tu aj rozhovor s obvineným Lučanským,“ vrátila sa Kolíková k incidentu spred pár týždňov. V tom čase sa tiež špekulovalo o samovražde. Kolíková priznala, že v tom čase monitoroval Lučanského aj psychológ.

„Vynaliezavosť ľudí, ktorí sa k tomuto rozhodnú, nemajú medze,“ opísala Kolíková okolnosti samovraždy.

Novinári ministerke počas dnešnej tlačovky pripomínajú vyjadrenia z času prvého incidentu, keď rezort skalopevne tvrdil, že o pokus o samovraždu nešlo. Ministerka priznala, že počas prvého incidentu sa naozaj u Lučanského vyskytlo určité podozrivé zranenie. „S ohľadom na to, čo vieme teraz, asi tam bolo nejaké odhodlanie,“ vrátila sa šéfka rezortu k Lučanského prvému zraneniu. Taktiež uviedla, že Lučanský bol pod monitoringom aj na psychiatrickom oddelení. Naďalej prízvukuje, že zavážilo najmä odhodlanie Lučanského.

„Nikto tu nič neskrýva, došlo skrátka k smutnej udalosti, ktorej sme nevedeli zabrániť,“ uviedla politička.

Došlo k oživovaniu

„Prebehlo neúspešné oživovanie aj v našej réžii,“ priznal šéf väzníc Ivan. Kolíková doplnila, že o 16:39 jeden z bacharov zistil, že Lučanský nereaguje. „Príslušníci robili prvé úkony v súvislosti s oživovaním, tak som to pochopila ja ako lajk,“ povedala Kolíkova na margo prečítanej správy ohľadom incidentu.

Zvláštny prípad

Lučanského meno sa začalo objavovať v médiách pred niekoľkými týždňami po odštartovaní policajnej akcie Judáš. Počas nej zadržali muži zákona osem osôb vrátane Lučanského. Exprezidenta policajného zboru obvinili z úplatkárstva. To, ale nebol koniec. Lučanského osoba upútala média aj krátko po jeho zadržaní. Vo väzbe malo totiž dôjsť k zvláštnemu incidentu, po ktorom bol prevezený do ružomberskej vojenskej nemocnice.

Kauza vyvolala intenzívnu polemiku, pretože verejnosť nepoznala kontext nehody, po ktorej nasledovala Lučanského hospitalizácia.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministerstvo reaguje na Lučanského pokus o samovraždu: Šéf bacharov končí