eReport.sk
Richard Takáč. Zdroj: Screenshot video FB / Richard Takáč

Minister Takáč: Musíme konať rýchlo, aby sme zachránili ešte zdravé lesy


Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč vystúpil pred Výborom Národnej rady Slovenskej republiky pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, kde okrem iného ozrejmil aj zákonný postup pri uzatváraní zmlúv štátneho podniku Lesy SR s dodávateľmi.

„Zákon umožňuje vyzvať na rokovanie len jedného uchádzača a zadať zmluvu ‚napriamo‘. Napriek tomu Lesy SR rokovali až s tromi uchádzačmi bez toho, aby títo navzájom o sebe vedeli. Predmetom rokovania boli najmä technické, administratívne a finančné podmienky, pričom smerodajná bola predovšetkým cena za lesnícke činnosti,“ zdôraznil minister, že ide o „nesúťažný“ postup uzatvárania zmlúv, ktorý v mimoriadnej situácii legislatíva umožňuje najmä so zreteľom na časové hľadisko. Rozptýlil tak fámy a dohady o tom, že by Lesy SR v rámci riešenia kalamitnej situácie aktuálne postupovali protizákonne.

Boj za zachraňovanie lesov

Hlavným dôvodom na zvýšenie spracovateľských kapacít je skutočnosť, že sanácia postihnutých porastov postupovala pomaly a prírastok kalamity bol vyšší ako objem, ktorý dokázali vyťažiť už zazmluvnené spoločnosti. Reálne tak hrozilo nebezpečenstvo, že podkôrniková kalamita sa bude ďalej nekontrolovateľne šíriť. Sanáciu porastov realizovalo 105 spoločností, ktoré dokázali za prvé štyri mesiace roka 2024 vyťažiť približne 290 tisíc m3 drevnej hmoty, avšak prírastok postihnutých stromov za predmetné obdobie bol 530 tisíc m3.

Negatívny trend

Ku zvráteniu negatívneho trendu bolo potrebné zazmluvniť ďalších spracovateľov, čím sa zvýši kapacita spracovania až na 170 tisíc m3 postihnutých stromov mesačne, navyše v náročných terénnych podmienkach. Výsledná cena za kubík sanovaného dreva závisí od konkrétnych charakteristík porastu, terénnych podmienok a použitej technológie.

„Vysoký podiel porastov je možné spracovať len lanovkovou technológiou a v sklone vyššom ako 30 stupňov sú nevyhnutné harvestory a trakčné navijaky. Čas hrá proti nám, aj preto dodávatelia garantujú práce nadčas, počas víkendov i štátnych sviatkov a zabezpečujú aj strážnu službu,“ vysvetlil výrobnotechnický riaditeľ Lesov SR, Ján Mizerák. Zároveň podotkol, že kapacity všetkých miestnych firiem, ktoré majú uzatvorené rámcové dohody boli, sú a aj naďalej budú naplno využívané v boji proti podkôrnikovej kalamite na Horehroní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin Zelenskyj
  2. Ruské ministerstvo obrany
  3. Zničí Leyenová Úniu?
  4. Zničí Leyenová Úniu?

„Našou úlohou je konať čo najrýchlejšie, aby sme zachránili ešte zdravé lesy, aby sme zachránili Poľanu,“ zdôraznil minister Takáč. Ak sa drevná hmotu zároveň čo najrýchlejšie asanuje narušením lyka, preruší sa vývoj lykožrúta, znemožní jeho prežitie a zastaví množenie. „Zároveň takto minimalizujeme chemické ošetrenie kalamity, čo má význam pre ochranu prírody samotnej, ako aj pre ochranu povrchových zdrojov pitnej vody,“ dodáva minister, ktorého trestné podanie na neznámeho páchateľa v súvislosti s neriešením kalamity na Horehroní už vyšetruje polícia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Takáč: Musíme konať rýchlo, aby sme zachránili ešte zdravé lesy

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: