eReport.sk
Naozaj sme právny štát?
Poverený minister spravodlivosti SR Viliam Karas. Foto: tasr

Minister Karas kritizuje hodnotenie mimovládky: Nereflektuje zahraničné štandardy, toto mám v pláne!

Hodnotenie sudcov okresných súdov, ktoré v marci zverejnila Transparency International Slovensko (TIS), vykazuje viaceré metodické pochybenia. Poukázal na to dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas. Rezort o tom informoval na sociálnej sieti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Súmrak právneho štátu
  2. Naozaj sme právny štát?
  3. Čaká nás výmena Hegera za Hegera?
  4. Budova Najvyššieho súdu SR v Bratislave

Karas považuje za nevyhnutné byť pri hodnotení sudcov viac zdržanlivejší tak, aby nebola ešte viac prehĺbená nedôvera voči súdnej moci. Pri nastavení kritérií je podľa neho potrebné vychádzať z uznávaných medzinárodných štandardov, ale aj z reálnych špecifík Slovenska.

„Kde mnohé veci a nastavenia procesov zďaleka nereflektujú zahraničné štandardy. Preto plánujem ešte viac do celkového procesu zahrnúť aj zástupcov sudcovského stavu,“ uviedol.

Mimovládku kritizuje aj Mazák a sudcovia

Hodnotenie TIS kritizujú aj samotní sudcovia a dokonca aj Súdna rada SR na čele s Jánom Mazákom. Ten verejne vyzval mimovládku, aby svoje hodnotenie stiahla. „Množstvo hodnotených sudkýň a sudcov bráni tomu, aby sme plošne zisťovali jednotlivé pochybenia v ich posudzovaní. Sú tu však nesprávne závery a úsudky, ktoré sa ukazujú ako opodstatnené. Také chyby však devalvujú celé hodnotenie, pretože otvárajú vážnu otázku, koľko, v konečnom dôsledku, takých konkrétne nepresných a neobjektívnych hodnotení obsahuje zverejnené hodnotenie zo strany Transparency International Slovensko. Tento stav veci nás vedie, bez ohľadu na to, ako sa vyrovnáte s jednotlivými dotknutými sudkyňami a sudcami, ktorí Vám už napísali, k odporúčaniu stiahnuť celé hodnotenie,“ uviedol Mazák v otvorenom liste adresovanom neziskovke.

Transparency si zlyhanie nepripúšťa

Transparency však kritiku odmietla. „Súdna rada sa stavia za dotknutých sudcov, s jej postojom nesúhlasíme,“ reagovala mimovládka, ktorá si vlastné zlyhanie nepripúšťa. „Mrzí nás, že vedenie Súdnej rady si urobilo názor na základe jednostranných výhrad sudcov, bez vypočutia si našich argumentov. Takýto prístup je pre nás sklamaním, Súdna rada by podľa nás mala podporovať snahy o spätnú väzbu justícii,“ uvádza TIS.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Minister Karas kritizuje hodnotenie mimovládky: Nereflektuje zahraničné štandardy, toto mám v pláne!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre