eReport.sk
Polícia, kontroly na hraniciach, migrácia, migranti
Na snímke príslušníci českej polície počas policajnej kontroly osobných vozidiel na hraniciach medzi Českom a Slovenskom, foto:tasr/ap

Migračná vlna zažehnaná: Česko končí s kontrolami na hraniciach so Slovenskom!

Migračná vlna zažehnaná. Česká vláda nepredĺžila dočasne zavedené stále kontroly na hraniciach so Slovenskom. Skončia sa tak v noci zo soboty na nedeľu (4. – 5. 2.). V prihraničnej oblasti bude zvýšený dohľad. Mimoriadne opatrenie z dôvodu zvýšenej nelegálnej tranzitnej migrácie zaviedlo Česko 29. septembra 2022. Zrušenie kontrol v stredu oznámil český minister vnútra Vít Rakušan.

Migračná vlna zažehnaná

„V prihraničnej oblasti stále nechávame 70 policajtov, teda zvýšený dohľad ako v oblasti blízko oficiálnych hraničných priechodov, tak aj na zelenej hranici,“ povedal Rakušan. Zdôraznil, že kontroly tak nebudú prebiehať priamo na hranici, ale náhodne v teréne. Minister pripomenul, že keď kontroly ČR zaviedla, polícia zachytila asi 400 migrantov denne. V súčasnosti ide o jednotky ľudí. Avizoval, že ČR chce pokračovať v kontrolách prostredníctvom česko-slovenských policajných hliadok vo vlakoch priamo na Slovensku tak, aby prípadní nelegálni migranti nevstúpili na územie ČR, ale zachytili ich už na Slovensku.

Česko končí s kontrolami na hraniciach so Slovenskom

ČR a SR zároveň pracujú na novej zmluve o policajnej spolupráci s cieľom zlepšiť súčinnosť oboch policajných zborov. „Na prípadné zdvihnutie migračnej vlny sme pripravení reagovať a operatívne naše rozhodnutie meniť,“ dodal Rakušan.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Priateľský tón pokračuje.
  2. Generál sa nezaprie?
  3. Je Macron cynický?

Mesiace kontrol

Český vládny kabinet začal režim na hraniciach zmierňovať na konci uplynulého roka, keď 21. decembra zmenil kontroly na náhodné. Podľa vtedajších vyjadrení Rakušana vláda zhodnotila, že situácia sa zlepšuje, a tomu prispôsobila aj opatrenia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Migračná vlna zažehnaná: Česko končí s kontrolami na hraniciach so Slovenskom!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti