eReport.sk
laboratórium, vedci
Ilustračné foto: shutterstock

„Mierumilovní“ Američania budú musieť platiť. A to poriadne prachy za zabitých iránskych vedcov

Dnes si už na americko-iránsky konflikt spomenie iba málokto. Predchádzala mu však udalosť, pri ktorej boli zabití iránski atómoví vedci. Čin sa síce najskôr pripisoval Izraelu, súd v Teheráne ale teraz ukázal prstom na USA, od ktorých žiada obrovské peniaze.

Súd v Iráne nariadil dnes vláde Spojených štátov vyplatiť viac ako štyri miliardy dolárov rodinám iránskych jadrových vedcov, ktorí boli v posledných rokoch zabití pri cielených útokoch. Podľa agentúry AP o tom informovali iránske štátne médiá, konštatuje TASR.

Žalobu na súde podali rodiny troch jadrových vedcov

Hoci Teherán z vrážd, ktorých terčom sa pred desiatimi rokmi stali iránski jadroví vedci, obvinil Izrael, vo vyhlásení týkajúcom sa odškodného ho nespomína. O Izraeli sa zmieňuje len v konštatovaní, že USA podporovali „sionistický režim“ v jeho „organizovanom zločine“ proti obetiam. Irán neuznáva Izrael od islamskej revolúcie z roku 1979, ktorá zvrhla prozápadnú monarchiu a vyniesla k moci islamistov. Nateraz nie je ani jasné, ako sa súdne rozhodnutie vykoná, lebo v Iránskej islamskej republike napríklad nie je nijaký americký majetok, ktorý by bolo možné skonfiškovať.

AP konštatovala, že iránsky súd v rámci prejednávania kauzy predvolal 37 bývalých amerických predstaviteľov vrátane bývalých prezidentov Baracka Obamu a Donalda Trumpa, ako aj bývalého ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, bývalého vyslanca pre Irán Briana Hooka a bývalého ministra obrany Ashtona Cartera. Štátna tlačová agentúra IRNA uviedla, že žalobu na súde v Teheráne podali rodiny troch jadrových vedcov, ktorí boli zabití pri cielených útokoch, a príbuzní vedca, čo pri útoku utrpel zranenie. Ich totožnosť agentúra nezverejnila. Súd nariadil, aby USA zaplatili celkovú náhradu škody vo výške 4,3 miliardy dolárov vrátane súdnych pokút.

Mohlo by vás zaujímať

  1. justícia, spravodlivosť, zákon
  2. Na ilustračnej snímke izraelskí vojaci.
  3. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí, archívna snímka.

Spomínané cielené atentáty sa vo všeobecnosti pripisujú izraelskej tajnej službe Mosad. Izrael sa takto snaží zabrániť Iránu vo výrobe jadrových zbraní. Toto – do značnej miery symbolické – rozhodnutie podčiarkuje stupňujúce sa napätie medzi Iránom a Západom v súvislosti s rýchlo napredujúcim jadrovým programom Teheránu. Rokovania o obnovení platnosti jadrovej dohody, uzavretej v roku 2015 medzi Iránom a mocnosťami, uviazli na mŕtvom bode.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Mierumilovní“ Američania budú musieť platiť. A to poriadne prachy za zabitých iránskych vedcov

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti