eReport.sk
Portrét Angely Merkelovej z roku 2018.
Portrét Angely Merkelovej z roku 2018. Foto: tasr/adpa

Merkelová prelomila mlčanie! Čo odkázala do Moskvy prezidentovi Putinovi?

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu vo svojom prvom tohtoročnom verejnom prejave prelomila mlčanie o invázii Ruska na Ukrajine a odsúdila ju. K vojne sa doteraz nevyjadrovala preto, aby to nerobila len „z vedľajšej línie“, napísal vo štvrtok portál britskej televízie BBC.

Na stredajšom podujatí v Berlíne Merkelová, ktorá skončila v úrade spolkovej kancelárky koncom roka 2021, podporila prácu nemeckej vlády, Európskej únie, Spojených štátov, Severoatlantickej aliancie (NATO) a ďalších aktérov zameranú na hľadanie riešenia, ako „ukončiť túto barbarskú vojnu“. Pre agentúru Reuters to potvrdil nemenovaný účastník podujatia – išlo o rozlúčkovú akciu s odchádzajúcim šéfom Nemeckej konfederácie odborových zväzov (DGB).

Hoci Merkelová vydala krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine stručné vyhlásenie so slovami, že toto nehorázne porušenie medzinárodného práva nemá ospravedlnenie, jej následné mlčanie vyvolávalo pochybnosti.

„Som solidárna s Ukrajinou, na ktorú útočí Rusko, a podporujem jej právo na sebaobranu,“ povedala Merkelová v prejave.

Bola terčom kritiky pre snahu o rozvoj vzťahov s Putinom

Merkelová čelila kritike že sa počas svojho 16-ročného pôsobenia v úrade kancelárky snažila rozvíjať vzťahy s ruským prezidentom Vladimirom Putinom – predovšetkým dohodnúť sa na plynovode Nord Stream 2. Tento projekt však jej nástupca Olaf Scholz nakoniec zastavil, a to len dva dni pred inváziou Ruska na Ukrajine, ktorú Putin spustil 24. februára.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.
  2. Nemecká kancelárka Angela Merkelová
  3. Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Merkelovú, ktorá plynulo rozpráva po rusky a vyrastala v bývalom komunistickom Východnom Nemecku, kritizovali Spojené štáty i ďalšie krajiny za podporu plynovodu Nord Stream 2, ktorý mal dodávať ruský zemný plyn priamo do Nemecka.

Hoci konzervatívne orientovaná Merkelová vydala vo februári krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajine stručné vyhlásenie so slovami, že toto nehorázne porušenie medzinárodného práva nemá ospravedlnenie, jej následné mlčanie vyvolávalo pochybnosti, píše Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Merkelová prelomila mlčanie! Čo odkázala do Moskvy prezidentovi Putinovi?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti