eReport.sk
Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher.
Robert Kaliňák, Robert Fico a Igor Melicher. Zdroj: smer-sd

Melicher je sklamaný z postoja ŠRVŠ: Budú na vysokých školách povolené len tie „správne“ názory?


Člen predsedníctva strany Smer-SD a podpredseda občianskeho združenia Mladí sociálni demokrati Igor Melicher, ktorý je jedným z popredných expertov sociálnych demokratov na školstvo si myslí, že Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) zlyhala v hájení postavenia akademickej slobody a politicky sa pridala na stranu ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS).

„Nevidím, žiadny iný dôvod prečo by Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) kývla na návrh novely vysokoškolského zákona, proti ktorému sa už niekoľko mesiacov vedú silné protesty, školy vstupujú do štrajkovej pohotovosti a spisujú petície, ktoré podpisujú desiatky tisíc ľudí.

Pre mňa, ako bývalého delegáta ŠRVŠ je sklamaním, ako veľmi táto inštitúcia v tomto prípade zlyhala,“ uviedol na sociálnej sieti člen predsedníctva Smeru.

Zo ŠRVŠ je sklamaný

Proti novele vysokoškolského zákona z Gröhlingovej dielne sa ihneď po uverejnení návrhu vzniesla vlna kritiky od odborníkov, laickej verejnosti, učiteľov, študentov aj iných pedagogických zamestnancov. Postoj ŠRVŠ aj napriek tejto rozsiahlej kritike, ktoré je postavená hlavne na obviňovaní zo snáh politikov zasahovať do akademického prostredia a nadmerne ovplyvňovať jeho fungovanie, nie je odmietavý.

„Pre mňa, ako bývalého delegáta ŠRVŠ je sklamaním, ako veľmi táto inštitúcia v tomto prípade zlyhala. Podporu novely zákona o vysokých školách zo strany ŠRVŠ vnímam ako politické rozhodnutie pridať sa na stranu ministra Gröhlinga z koaličnej SaS, len aby si u neho vyslúžili pochvalu,“ poznamenal Melicher.

Názorový obrat predsedu ŠRVŠ

Predseda ŠRVŠ Filip Šuran v súčasnosti považuje kritiku novely za strašenie verejnosti a akademickej obce. „Stačilo strašenia verejnosti aj akademickej obce, žiadne ohrozenie akademickej samosprávy objektívne nehrozí. Na univerzitnej úrovni dochádza k zefektívneniu procesov, okrem iného sa stransparentní voľba rektora, ktorej sa dodá externý prvok,“ uviedol Šuran.

Bude vás zaujímať:

  1. Robert Fico (Smer-SD) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie 18. februára 2022 v Bratislave.
  2. Jozef Pročko z OĽANO počas rozhovoru pre denník Pravda.
  3. Kamión protestujúci v Ottawe,
  4. Protest študentov VS

Melicher však poukazuje na zásadné názorové zmeny ŠRVŠ. Na novembrovom proteste vysokoškolákov sa totižto Šuran vyjadril nasledovne: „Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) stále vidí obrovský priestor na politizáciu v rámci predloženej novely. Vidíme tam veľmi veľa problémov a keď ich neodstránime, tak si bude môcť úradujúci minister školstva robiť s vysokými školami, čo chce.“

Vplyv politiky a strata finančných prostriedkov

Melicher vníma viacero problémov, ktoré sú podľa neho s novelou spojené. „Vysoké školy nielenže prídu o výraznú časť finančných prostriedkov, ale rovnako sa významným spôsobom zmení riadenie vysokých škôl a ich fakúlt. Navyše to bude práve ministerstvo, kto získa vplyv nad skladbou ľudí v správnych radách škôl, čo môže viesť k oslabeniu škôl, pretože nikto nemôže vedieť, aké budú motivácie týchto ľudí, ktorí budú túto prácu robiť bez nároku na mzdu, budú sa musieť stretávať niekoľkokrát do mesiaca a študovať si niekoľko stostranové materiály. Zmeny ministerstva sa navyše dotknú aj zloženia akademického senátu a vysoko pravdepodobne sa zmeny dotknú aj kurikula, teda zostavovania vyučovacích osnov a postupov, ktoré môžu získať výlučne politickú a ideologickú líniu,“ tvrdí Melicher.

Bude politik Gröhling vytvárať osnovy na vysokých školách?

Ak by bola kritika novely oprávnená, vplyv politikov na školy môže priniesť aj neželané dôsledky. „Bude snáď vyučovanie po novom musieť obsahovať náuku boja proti dezinformáciám, hoaxom, konšpiráciám? Budú schválené len vybrané zdroje, z ktorých budú môcť študenti čerpať? Budú povolené len tie „správne“ názory? Bude sa vyučovať „správne“ kritické myslenie a priestor na školách snáď budú dostávať pochybné liberálne inštitúty, z ktorých si Gröhling vyskladal ľudí na odborných sekciách ministerstva? Budeme podriaďovať vyučovanie problematike rodovej rovnosti, či kritickej rasovej teórii, ako je to dnes zvykom napríklad v USA?,“ obáva sa Melicher.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Melicher je sklamaný z postoja ŠRVŠ: Budú na vysokých školách povolené len tie „správne“ názory?

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne