eReport.sk
Na snímke interiér sanitiek
Na snímke interiér sanitiek zdroj: tasr

Medzinárodná spolupráca: Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu


Slovenská republika rozširuje medzinárodnú spoluprácu s Rakúskou republikou aj na oblasť záchrannej zdravotnej služby s cieľom zabezpečiť v prihraničnom území čo najlepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti občanom oboch krajín.

Svedčí o tom dnešný podpis Rámcovej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Rakúskou republikou o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby na pôde MZ SR, ktorá bude postúpená prezidentovi SR a následne predložená Národnej rade SR. Proces bude zavŕšený ratifikáciou, po ktorej vstúpi Rámcová zmluva do platnosti. Obe strany majú rovnaký cieľ – pomáhať a spolupracovať pri zachraňovaní ľudských životov.

Základný pilier zdravotného systému

Zabezpečovanie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) je základným pilierom zdravotného systému v každom štáte. Sieť ZZS musí byť organizovaná tak, aby bola zabezpečená dostupnosť prednemocničnej neodkladnej zdravotnej starostlivosti a jej poskytnutie do určitého časového limitu od prijatia tiesňového volania. Práve časová dostupnosť je jedným z dôvodov nadviazania spolupráce medzi záchrannými zdravotnými službami susedných štátov.

Priestor pre užšiu medzinárodnú spoluprácu ukázala aj zvyšujúca sa mobilita osôb medzi oboma štátmi ako aj požiadavka trvalého zlepšovania kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Po dlhoročných bilaterálnych rokovaniach a na základe Uznesenia vlády SR, predložilo Ministerstvo zdravotníctva SR Návrh na uzatvorenie Rámcovej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Rakúskou republikou o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby, ktorý určuje právny rámec pre užšiu medzinárodnú spoluprácu oboch krajín s odhodlaním uľahčiť a podporiť medzinárodnú spoluprácu, najmä uzatváraním dohôd o spolupráci na regionálnej úrovni.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Pellegrini
  2. inaugurácia prezidenta, v sobotu sa stane prezidentom Peter Pellegrini

Dostupnosť záchrannej zdravotnej služby

Účelom je tak zabezpečiť čo najlepšiu dostupnosť záchrannej zdravotnej služby pre obyvateľov oboch krajín. Slovenské záchranky by v prípade potreby, a za presne definovaných podmienok, zasahovali v Rakúsku a rakúske záchranky zase na Slovensku. Neodkladná zdravotná starostlivosť v mieste zásahu a preprava fyzickej osoby v ohrození života alebo zdravia do vhodného zdravotníckeho zariadenia sa bude poskytovať na základe vyhodnotenia tiesňového volania a žiadosti zmluvnej strany.

„Ide o historicky prvú prezidentskú medzinárodnú zmluvu rezortu zdravotníctva, ktorá umožní zásah v tých najzávažnejších situáciách, a to v prípade udalosti s hromadným postihnutím osôb alebo pri kritickom stave osoby,“ uviedol štátny tajomník MZ SR Michal Štofko. Predmetná zmluva sa vzťahuje na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského samosprávneho kraja v Slovenskej republike a v Rakúskej republike na Spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň. Cezhraničná spolupráca s Rakúskou republikou je síce historicky prvou zmluvou tohto charakteru, avšak v súčasnosti sa pripravuje obdobná zmluva v oblasti záchranných služieb aj s Českou republikou.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Medzinárodná spolupráca: Slovenské a rakúske sanitky plánujú historicky prvú zmluvnú spoluprácu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: