eReport.sk
Igor Matovič, foto: tasr

Matovičov rok vládnutia: Toto sú najväčšie prešľapy premiéra v úrade!


To bol ale rok! Rok, ktorý zmenil život Igora Matoviča (47) ale aj rok, ktorý zmenil celé Slovensko. Od minuloročných parlamentných volieb, ktoré vyhralo hnutie OĽaNO s presvedčivým náskokom, uplynulo už 12 mesiacov. Je to už dostatočne dlhá doba na to, aby sa dali výkony Matovičovho kabinetu hodnotiť a sumarizovať. Ereport prináša zoznam najväčších prešľapov premiéra za prvý rok jeho úradovania.

Neustály konflikt so Sulíkom a útoky

V minulosti Richard Sulík šéfoval Matovičovi, ktorý bol v roku 2010 so svojou platformou súčasťou SaS. Po voľbách a dekáde sa úlohy vymenili a Sulíkovým bosom vo vláde sa stal Matovič. Prvý väčší spor medzi nimi rozhorel ešte minulý rok pre kontroly na cestách počas Veľkej noci. Sulík napísal status v ktorom skritizoval niekoľkohodinové státie v zápchach. Premiér mu kontroval, že hrá len sebecké hry a snaží sa len verejne dištancovať od nepopulárnych opatrení. Neskôr premiér vicepremiérovi vyčítal neschopnosť nakúpiť testy, obvinil ho z priamej zodpovednosti za tisíce mŕtvych a dokonca ho nazval idiotom. „Nepatrilo sa to, ale povedal som to, lebo som vedel, aké dôsledky bude mať jeho konanie,“ obhajoval sa premiér. Kydať na svojho ministra neprestrel ani v zahraničí a Sulíka zhodil aj v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde.

Takýchto priateľských gest bolo medzi politikmi počas roku ich vlády minimum. – Foto: FB IM

Kauza diplomovky

Predseda vlády zožal počas leta veľkú kritikou kvôli svojej diplomovke. Pri jeho práci sa totiž objavilo podozrenie z plagiátorstva. Jeho prácu totiž počas dovolenky v Chorvátsku prepisovala sestra jeho oponenta. „Bol som si istý, že je riadne odcitovaná,” tvrdil kajúcne premiér. „Či by som kvôli tomu mal o titul prísť? Zrejme áno a koniec-koncov takú zmenu zákona som si u pána ministra školstva a pani ministerky spravodlivosti objednal. Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil,” napísal v tom čase premiér. Nakoniec téma diplomovky išla do ústrania s nastupujúcim vývojom pandémie, no premiér politickú ani inú zodpovednosť voči sebe nijako nevyvodil.

Výpady Matoviča voči vedcom, odborníkom či novinárom

Kapitolou samou o sebe je premiér Igor Matovič, ktorý si privlastnil svojimi hláškami nielen vládne tlačovky, ale aj sociálne siete. „Nám nebola dopriata ani minúta a navyše opozícia, rôzni múdrosráči a médiá vlastnené oligarchami nasadili voči nám tú najzákernejšiu politiku, akú len v mimoriadne ťažkej dobe nasadiť mohli,” aj takto vznikol už kultový pojem označujúci premiérových „premúdrelých” kritikov. Do éteru sa tak dostali pojmi múdrosráči ale aj kuvici, ktoré na internete už zľudoveli. Samotný premiér je, ale aj expertom na okydávanie všetkých, ktorí s ním v niečom nesúhlasili. Vedcom, ktorí kritizovali plošné testovanie, odkázal, že tancujú na hroboch mŕtvych.  

Matovič Macrona počas tlačovky na štátnickej návšteve zabával historkami ako ho strihala dcéra. – Foto: tasr

Trapasy na medzinárodnej scéne

Trapasom je bezpochyby rečnícky výpad premiéra Igora Matoviča v Bruseli spred pár mesiacov. Ten počas „živej” tlačovky oprášil svoju angličtinu a jeho lingvistické schopnosti zanechali v pamäti divákov hlbokú brázdu. Šéf vlády sa totiž počas svojho prejavu pred objektívmi kamier sekol a chcel opakovať záber. Neuvedomil si, že prenos je „live”. „Môžem ísť ešte raz, či nie? Can I go one time, next time? Yeah? Či nie,“ predvádzal svoje rétorické schopnosti v anglickom jazyku premiér. V tom si Matovič uvedomil, že kamery stále bežia a vyslovil tak už ikonickú hlášku: „Live? Oh, no… It’s live…”. Začiatkom februára zase pri návšteve Emmanuela Macrona v Paríži mu počas brífingu pred Elizejským palácom začal neštátnicky vysvetľovať, že pred odletom ho strihala jeho dcéra Klárka.

Mantra plošného testovania

Veľké prekvapenie, ktoré vymyslel sám premiér, malo vyviesť z Slovákov z pandémie. Napriek kritike odborníkov či samospráv sa počiatočne kolo z prelomu októbra a novembra minulého roka niekoľkokrát opakovalo. „Ak si to nepokazíme, ponúkneme k slobode inú, úspešnú cestu voči iným krajinám EÚ. Celoplošným testovaním sme doslova objavili atómovú bombu voči koronavírusu,“ nádejal sa Matovič. Atómová bomba na hnusobu síce vybuchovala na celom Slovensku, len nie a nie vykynožiť aj vírus. Keď počty nakazených, hospitalizovaných a aj mŕtvych naďalej prudko stúpali, šéf vlády naďalej tvrdošijne trval na to, že plošné testovanie zabralo čo sa snažil vysvetliť aj pomocou rôznych grafov.

Plošné testovanie sa stalo pre premiéra všeliekom na COVID-19. – Foto: shutterstock

Nákup testov cez trnavskú firmu

Štátu dodala antigénové testy trnavská firma Eurolab Lambda za desiatky miliónov. Podozrenia vzbudili prepojenia premiéra na vlastníka firmy. Majiteľom spoločnosti je totiž Peter Krajčovič, ktorý je zároveň spoluvlastníkom školy, kam chodia premiérove dcéry. Nákupu testov navyše nepredchádzalo štandardné výberové konanie, ale prebehlo priamym zadaním. Firma mala vtedy navyše aj podlžnosti voči štátu. Pochopiteľne sa preto objavovali kritické hlasy, že ide o klientelizmus. Opozičné strany spochybňovali cenu aj spôsob, akým firma zákazku získala. Premiér všetky obvinenia odmietol.

Arca Capital

Zaujímavému škandálu počas ročného premiérovania čelil Igor Matovič v kauze ohľadom investičnej skupiny Arca Capital. Do nej mala investovať nemalú čiastku Matovičova nežná polovička Pavlína. Objavilo sa aj tvrdenie, že ju mala ako veriteľa skupina uprednostňovať. Matovič tvrdenia popieral, no odmietol zverejniť manželkine dokumenty vyvracajúce podozrenia. Koncom februára Okresný súd v Bratislave vyhovel návrhu firmy a povolil Arce jej reštrukturalizácie.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičov rok vládnutia: Toto sú najväčšie prešľapy premiéra v úrade!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre