eReport.sk
Juraj Gyimesi (OĽaNO). Foto: tasr

Matovičov problémový poslanec Gyimesi: Po kritike Korčoka a Klusa idem na koberček k premiérovi!

Medzi hnutím OĽANO a SaS to vrie. Za aktuálnym konfliktom treba hľadať poslanca Igora Matoviča Györgyho Gyimesiho. Ten bol v Budapešti na rokovaniach s expremiérom a vyjadril sa, že neúčasť zástupcu slovenského veľvyslanectva bola predpokladom úspechu rokovaní s maďarskou stranou. Kritika na adresu slovenskej diplomacie rozhnevala koaličných partnerov z SaS. Pozastavil sa nad tým aj čerstvý šéf vládneho kabinetu Eduard Heger. Obidvaja politici poslancovo kontroverzné správanie preberú zoči voči.

V parlamentných laviciach je nováčik, ale humbuku už stihol narobiť dosť. Slovenský politik maďarskej národnosti György Gyimesi (40) dvakrát, ale poriadne rozvíril už tak nepokojné koaličné vody. Prvýkrát strhol pozornosť, keď na seba upozornil ako potajomky rokoval o zákone o dvojitom občianstve s maďarským ministrom zahraničných vecí Pétrom Szijártóm v Komárne. Vtedy zvláštne stretnutie kriticky okomentoval slovenský šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok. Vyhlásil, že Gyimesi nemá mandát na takéto rokovania. Druhýkrát rozčúlil poslancov SaS iba pred pár dňami, keď sa vybral s Matovičom na rokovania do Maďarska a pochvaľoval si, že sa nezúčastnil nikto z diplomatického zboru. To bolo vraj úspechom rokovaní. Na mušku si už vzal aj saskárskeho štátneho tajomníka rezortu zahraničia Martina Klusa. V nedeľnej diskusnej relácií priznal premiér Eduard Heger, že kvôli týmto slovám sa plánuje s Gyimesim rozprávať. Má sa tak stať už dnes!

Mám len jedno, tvrdí!

V čerstvom stanovisku sa liberáli pýtajú, ako to je v skutočnosti Gyimesiho občianstvom: „Poslanec, ktorý nemá za sebou žiadne diplomatické skúsenosti, ide poučovať a urážať profesionálnych diplomatov na Slovensku. Toto je za čiarou, navyše od človeka, ktorý by mal radšej jasne vysvetliť, ako je to s jeho občianstvom,“ dožadujú sa saskári odpovede. Poslanec na ich dotaz reaguje: „Mám len jedno. Vlastne vám klamem. Mal som Československé. Od roku 1993 mám len slovenské občianstvo,“ vysvetlil pre eReport György Gyimesi. Za kritikou SaS vidí iba naháňanie politických preferencií: „Už nevedia kam z konopí. Vidia, že kauza Sputnik sa obracia proti nim. Je veľká skupina ľudí, zhruba päťsto tisíc, ktorí sa chcú dať zaočkovať výlučne touto vakcínou a vnímajú to, že kým my s Igorom Matovičom zachraňujeme životy, tak oni riešia politiku. Z toho jasne vyplýva, komu ide o životy a komu o politické body,“ myslí si poslanec.

SaS chce správanie Matovičovho poslanca prebrať na koaličnej rade. Zatiaľ ho o tom nikto neinformoval: „Dozvedel som sa to len z novín. Ale nemám absolútne žiaden problém byť prítomný. Dúfam, že bude prítomný aj pán štátny tajomník Klus, ktorý naposledy keď mal možnosť svoje vyjadrenia mi povedať do očí, tak z diskusie utiekol.“ Za svojím vyjadrením si napriek hlasnému protestu koaličných partnerov stojí: „O zložení delegácie vždy rozhoduje hosť. V tomto prípade to bol Igor Matovič. Stojím si za svojím vyjadrením. Nemením vyjadrenia podľa okolností,“ vyhlásil.

Zavolal si ho

Eduard Heger označil v nedeľnej politickej diskusii Gyimesiho vyjadrenie za nešťastné a dušoval sa, že s poslancom jeho slová osobne preberie. Potvrdil to aj pranierovaný poslanec. Stretnutie je naplánované na dnes: „Ešte sme sa nestretli. Telefonovali sme si v sobotu v priateľskom duchu a dohodli sme sa, že sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretneme dnes. Rešpektujem názor pána premiéra. Viac k tomu nemám čo povedať.“

Poslanec maďarskej národnosti neplánuje kopať za „Maďarov“ i keď podľa prieskumu Focus preferencie maďarských strán Aliancia rastú. S Obyčajnými ľuďmi je plne stotožnený: „Ja som členom klubu OĽaNO, som vládnym poslancom a nemienim to meniť. Som v kontakte s niektorými zo Spolupatričnosti aj z SMK.“ V kuloároch sa objavili informácie, že Gyimesiho lákal do svojej strany Lászlo Solýmos. Popiera to: „Nie. Toto je absolútny hoax. Nikto ma s týmto neoslovil.“

Orbán niečo robí dobre

Na otázku či je sympatizant Orbánovej pravicovej strany Fidesz odpovedal vyhýbavo: „Premiéra Orbána by mali hodnotiť voliči v Maďarsku. Ja maďarským voličom nie som, keďže nedisponujem maďarským občianstvom. Takže hodnotenie jeho politiky nechám na nich. Ale ak sa objektívne pozrieme na jeho politické pôsobenia, tak trikrát po sebe vyhral voľby ústavnou väčšinou. Akýkoľvek politik, svetový či európsky, by dal ruku aj nohu za to, že by mohol vládnuť s ústavnou väčšinou. Takže to dáva signál, že asi niečo robí v tej politike dobre,“ zhrnul.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičov problémový poslanec Gyimesi: Po kritike Korčoka a Klusa idem na koberček k premiérovi!