eReport.sk
Richard Sulík, foto: tasr

Naštvaný Sulík sa pustil do Matovičovho „Maďara“: Vysvetli svoje občianstvo!

Zdá sa, že medzi hnutím Obyčajní ľudia a Sloboda a Solidarita to opäť poriadne iskrí. Koaličné strany asi zabudli, že by mali držať spolu a ich poslanci sa k sebe správajú akoby boli v boxerskom ringu. No namiesto tvrdých úderov po sebe hádžu poriadnymi urážkami. Na muške liberálov je György Gyimesi zastupujúci v parlamente maďarskú menšinu. Ten ostro útočí na slovenskú diplomaciu vo vláde, ktorú má pod palcom SaS. Richard Sulík odkázal poslancovi a jeho hnutiu tvrdé slová.

György Gyimesi je tŕňom v päte liberálov už niekoľko týždňov. Prvýkrát upozornil na seba, keď na tajňáša rokoval o zákone o dvojitom občianstve s maďarským ministrom zahraničia Pétrom Szijjártóm v Komárne. Už vtedy zvláštne stretnutie kriticky okomentoval slovenský šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok.

Druhýkrát si rypol do časti slovenského vládneho kabinetu, keď povedal, že cesta Igora Matoviča v Maďarsku bola úspešná preto, že sa jej nezúčastnil žiadny člen slovenskej diplomacie. Na pretrase bol Gyimesi aj cez víkend v rámci diskusných relácií. Premiér Eduard Heger priznal, že sa s ním musí porozprávať. Na mušku si ho vzal aj štátny tajomník ministerstva zahraničia Martin Klus. To Gyimesiho nenechalo chladným.

György Gyimesi sa obul do vládnych predstaviteľov SaS. – Foto: tasr

Liberáli reagujú

„Dôrazne sa ohradzujem voči osočujúcim slovám štátneho tajomníka Martina Klusa, ktoré odzneli v relácii televízie TA3 V politike, ktorými hodnotí moje politické aktivity za „hanebné” rovné praktikám „plateného diverzanta”. Pán Klus takýmito tvrdeniami opäť potvrdil svoju hungarofóbiu, keď už predtým označil Maďarskú komunitu na Slovensku za bezpečnostné riziko, južné Slovensko prirovnal k vojnovej zóne a s ministrom zahraničných vecí vyvoláva vášne ohľadom Sputnika V, kým my s Igorom Matovičom robíme presný opak,“ zaútočil Gyimesi na saskárov.

Poslanec OĽANO si zase rypol do liberálov. – Foto: FB/GG

Pohár trpezlivosti u liberálov zrejme pretiekol a ihneď reagovali na Gyimesiho slová. Tentokrát už požadujú, aby sa neposlušný poslanec riešil v rámci oficiálnych zasadaní koalície. „Strana Sloboda a Solidarita považuje útoky a vyjadrenia poslanca György Gyimesiho na predstaviteľov strany SaS a slovenskej diplomacie za hanebné. Aj z toho dôvodu chce toto neadekvátne správanie poslanca riešiť na koaličnej rade,“ reagovala SaS.

Tajomné občianstvo

„Poslanec, ktorý nemá za sebou žiadne diplomatické skúsenosti, ide poučovať a urážať profesionálnych diplomatov na Slovensku. Toto je za čiarou, navyše od človeka, ktorý by mal radšej jasne vysvetliť, ako je to s jeho občianstvom,“ ostro sa voči poslancovi ohradil šéf SaS Richard Sulík. Predseda strany zrejme naráža na fakt, že poslanec v slovenskej národnej rade musí mať slovenské občianstvo.

„Gyimesi sa nepodpísal pod vládu Eduarda Hegera a vystupuje horšie než akýkoľvek opozičný poslanec napriek tomu, že sa oficiálne ďalej hlási ku koaličnej strane. Jeho správanie je preto absolútne neprijateľné. O to viac, že pravdepodobne zabudol, že poslanecký sľub skladal na slovenskú ústavu, čo ho však v jeho arogancii neospravedlňuje,“ uviedol Sulík.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naštvaný Sulík sa pustil do Matovičovho „Maďara“: Vysvetli svoje občianstvo!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti