eReport.sk
Školy sa musia na svoje otvorenie pripraviť. Foto: tasr

Matovič chce, aby školy testovali žiakov a ich rodičov. Mnohým sa to nepozdáva

Po úspešnom celoplošnom testovaní, sa zdá, že mu prišiel premiér Igor Matovič na chuť. Najnovšie totiž vyhlásil, že by sa žiaci mohli do škôl vrátiť vtedy, ak si škola otestuje žiakov ale aj ich rodičov. Netreba dodávať, že u časti rodičov tento nápad vyvolal vlnu nevôle.

Nápad s takýmto testovaním predniesol premiér Igor Matovič po rokovaní Ústredného krízového štábu. „Ak si škola zabezpečí pretestovanie svojich žiakov aj ich rodičov, lebo to sú tie ohniská, v ktorých by sa to mohlo šíriť, tak v tom prípade si myslím, že by sme škole mohli umožniť, aby  normálne fungovala. Je to v záujme našich detí a určite aj tých rodičov,“ nechal sa počuť predseda vlády.

S veľkým porozumením sa to ale nestretlo. Že to nebude len tak, naznačil po rokovaní vlády aj minister školstva Branislav Gröhling: „Nerozprávajme ešte o testovaní na školách. Pred tým, ako by k tomu malo prísť, musíme si odpovedať na množstvo otázok. Tak logistických ako aj právnych. Niektorí rodičia, respektíve deti sa nebudú chcieť dať otestovať, tak budeme musieť vyriešiť, čo s právom na vzdelanie, čo so školskou dochádzkou.“ Okrem práva na vzdelanie je tu však aj otázka, či by takúto akciu školy zvládli aj logisticky. Redakcia eReport komunikovala s viacerými riaditeľmi stredných škôl. Nikto sa však k tomu vyjadriť nechcel, považovali to za predčasné a spoliehajú sa na ministra školstva, ktorý ich zastupuje. Po skúsenostiach, že premiér Igor Matovič mení svoje vyhlásenia zo dňa na deň, sa im ani nemožno čudovať. Aj samotný minister si nebol istý, či by to školy zvládli. „Je to otázka najbližších dní,“ povedal Gröhling.


Varovný prst však dvíha advokátka a bývalá zástupkyňa Slovenskej republiky pred Európskym súdom pre ľudské práva Marica Pirošíková. „Vznikajú tým otázky neprimeraného zásahu do práv. Určite takýto zásah je podobný zásahu, ako keď štát nariadi povinné očkovanie,“ prezradila Pirošíková pre televíziu TA3. Európsky súd pre ľudské práva sa momentálne má zaoberať práve tým, či môže štát odmietnuť prijať dieťa do školského zariadenia pokiaľ nie je očkované. Aj v prípade testovania antigénovými testami by vraj postupoval podobne. „Nevyjadrovali by sa k tomu len právnici, ale určite by Európsky súd pre ľudské práva bral do úvahy, aké testy sú na trhu k dispozícii a čo všetko môže štát ponúknuť a či môže vzniknutú situáciu riešiť aj inými opatreniami ako podrobeniu sa nedobrovoľnému antigénovému testu.“

Momentálne stále platí, že by sa žiaci mali do škôl vrátiť k 30. novembru. „Či to je vôbec reálne, uvidíme aj budúci týždeň na Ústrednom krízovom štábe,“ uzavrel minister školstva.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovič chce, aby školy testovali žiakov a ich rodičov. Mnohým sa to nepozdáva