eReport.sk
Kto ponesie zodpovednosť? Podľa bývalého ministra „Washington ovládajú kliky, ktoré chcú a potrebujú konflikty po celom svete.
Juraj Draxler, foto: facebook

Draxler upozornil na všeobecný postoj kaviarne: Máte nárok mať rovnaký názor ako my


Bývalý minister školstva podrobne rozobral postoje „kaviarne“. Podľa neho sú to nevzdelaní ľudia, ktorým nič nehovoria fakty. Upozornenia na to, že klamú, ignorujú. Vystupujú však s neuveriteľnou suverénnosťou. A žijú len vo svojej názorovej bubline. Na pomoc si volajú stále iba tých istých – hercov zo svojej bublinky.

Máte nárok mať rovnaký názor

„Máte právo na svoj názor. Ak je rovnaký ako ten náš,“ začína svoj text na sociálnej sieti bývalý minister školstva. Popisuje najnovšiu mediálnu kauzu: „Ľudia v Denníku N vykročili k celospoločenskému zmiereniu tým, že mali podcast, v ktorom jeden z ich spolupracovníkov predstaviteľov Smeru opakovane nazýval debilmi. A v pohode to odvysielali.“

Predstavitelia Smeru mali k podcastu tlačovku. J. Draxler hodnotí, že sú podľa neho celkom pochopiteľne pobúrení. Avšak, to stále nie je zďaleka to najhoršie, čo kaviareň robí. Draxlera na „kaviarni“ fascinujú tri veci: V prvom rade to, akí sú suverénni. „My tu máme ľudí, ktorí si nikdy neprečítali aspoň pamäti nejakého západného činiteľa, svetovú politiku sledujú akurát z agentúrnych správ. Nevedia, ako funguje Kongres či britský parlament, nemajú ani základný šajn o tom, ako sú organizované tamojšie strany, či ako sa tam tvoria konkrétne politiky.

Ale ak sa im niečo nepáči, tak povedia, že to ideme robiť ako v Bielorusku, ak chcú niečo presadzovať, tak k tomu pripnú formulku, že „tak je to vo vyspelých demokraciách“ – bez toho, aby o tých krajinách niečo podstatnejšie vlastne vedeli,“ upozornil bývalý minister.

Žijú v dúhovej bubline

Podľa neho ešte horšie je to, že aj keď ich úplne drsné klamstvá niekto upozorní, nereagujú.

„Roky som ich na to upozorňoval veľmi slušne, komplexne. Bez reakcie. Im sú fakty ukradnuté,“ skonštatoval.

„A títo ľudia, ktorí proste nemajú čas na to, aby si občas niečo o svete prečítali, nielen, že o tom svete poučujú, ale robia to so suverénnosťou, akú by im závidel hocijaký politruk alebo inkvizítor. Zaujímavé je, ako sa vedia rozčuľovať, ak sa nejaký diletant snaží rozporovať odborné názory. Vtedy, ak je to aj proti ich presvedčeniu. Ale kto národ roky učil, že netreba vedieť, stačí mať názor? Veď to sú presne oni,“ dodal bývalý minister školstva.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Screenshot, K. Roth Neveďalová a Ľ. Blaha v eReporte
  2. Juraj Draxler
  3. Juraj Draxler

Druhou skutočnosťou, ktorú si všimol je to, že títo ľudia žijú život v dúhovej bubline. „Ak chcú akože názory osobností, tak si spravia anketu, kde figuruje Vášáryová (jedna alebo druhá), Stanke, Bútora, Vašečka, Mikloš a podobné mená. Tie isté, roky. Ak sa ich opýtate, prečo k nejakej téme odmietajú reflektovať odborníkov, ktorí nie sú ich, ignorujú to. Podobne pri hocijakej inej téme, ak od nich chcete normálnu, na faktoch založenú diskusiu na tému, ktorá je pre nich citlivá, tak namiesto preberania faktov začnú jačať a poskakovať,“ konštatuje Draxler.

Tvária sa, že chcú diskusiu

Treťou skutočnosťou na ktorú poukazuje je všeobecný postoj kaviarne: „Máte nárok mať rovnaký názor ako my.“ K tomuto má Draxler takýto postoj: „Ak sa kaviareň akože snaží tvoriť diskusiu o hodnotách a smerovaní spoločnosti, tak to je asi taká diskusia, ako keby som zorganizoval debatu o kvalite amerického filmu a potom som hneď na začiatku vylúčil možnosť baviť sa o hocičom inom ako o blockbusteroch natočených podľa Marvel komixov. Ak sa oni tvária, že chcú diskusiu, tak si na ňu prizvú oponentov, s ktorými v skutočnosti na 90 percent súhlasia. A tých zvyšných desať percent im vlastne až tak neprekáža. Tvária sa ako sú otvorení rôznym názorom. A práve preto, ako oni roky pristupovali k demokratickej diskusii, ich treba konečne naozaj riešiť. Brániť sa tým, že oni sú demokrati, právo nemajú. Nie sú,“ uzavrel Juraj Draxler.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Draxler upozornil na všeobecný postoj kaviarne: Máte nárok mať rovnaký názor ako my

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre