eReport.sk
Ilustračné foto: shutterstock

Malta schválila legalizáciu marihuany: Zakázané zostáva fajčiť „trávu“ na verejnosti!

Malta v utorok ako prvá krajina v Európe schválila legalizáciu marihuany pre vlastnú spotrebu a na rekreačné účely. Povolené bude pestovať najviac štyri rastliny a držať sedem gramov sušiny, vyplýva z novej legislatívy, ktorú podporila Labouristická strana premiéra Roberta Abelu. Informovala o tom agentúra AFP.

Tento zákon, ktorý maltský parlament schválil v pomere hlasov 36 ku 27, umožňuje tiež vytvorenie regulovaných neziskových združení do maximálne 500 členov, ktoré budú môcť marihuanu pestovať výlučne na ich vlastnú spotrebu. Zákon tiež zmierňuje tresty pre ľudí, u ktorých sa nájde i vyššie množstvo tejto látky.

Premiér: Ľudí od fajčenia marihuany odhovárame

Zakázané však zostáva fajčiť marihuanu na verejnosti, za čo hrozí pokuta 235 eur a tiež pred deťmi, pričom v tomto prípade môže ísť o sankcie vo výške 300-500 eur.

Predseda maltskej vlády v novembri počas debaty v parlamente kroky v prospech legalizácie marihuany zdôvodnil tým, že jeho kabinetu ide o znižovanie prípadnej ujmy na zdraví prostredníctvom regulácie tohto sektora, aby sa konzumenti nemuseli obracať na čierny trh.

Abela zároveň dodal, že chce zachovať tvrdý postoj voči dílerom, ale rodičov mladistvých chce ušetriť toho, aby zažili traumu v prípade, že by ich deti zatkli a súdili i za malé množstvo marihuany. „Ľudí od fajčenia marihuany odhovárame, avšak s tými, čo sa tak rozhodnú robiť, nebudeme zaobchádzať ako s kriminálnikmi. Dílerstvo drog bude naďalej nelegálne,“ povedal.

Legalizáciu marihuanyplánuje i nová nemecká vláda

V októbri plány na zmiernenie pravidiel týkajúcich sa pestovania marihuany ohlásila i vláda v Luxembursku. Každá domácnosť by podľa jej návrhu smela pestovať štyri rastliny. Pokuty za fajčenie tejto látky na verejnosti by sa znížili v prípadoch, keď by išlo o menej ako tri gramy.

Legalizáciu marihuany na rekreačné účely plánuje i nová nemecká vláda. Dekriminalizáciu užívania marihuany na vlastnú spotrebu odhlasovali nedávno i Portugalsko a Česko. Do istej miery tolerujú jej konzumáciu a pestovanie na vlastnú spotrebu i Španielsko a Holandsko, sumarizuje AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Pčolinský (Sme rodina)

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Malta schválila legalizáciu marihuany: Zakázané zostáva fajčiť „trávu“ na verejnosti!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti