Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár je presvedčený, že banky by mali prejaviť svoju solidárnosť a v čase enormne sa zvyšujúcich úrokových sadzieb pomôcť ľuďom. „Ich zisky v tomto roku dosiahnu približne jednu miliardu. Myslím, že banky by sa v súčasnosti nemali držať hesla: Zisky sú naše, straty sú vaše,“ hovorí B. Kollár.
Domácností potrebujú pomoc
V tomto roku končí až 80-tisícom domácností viazanosť, čo znamená, že ich z banky čaká nový splátkový kalendár. Ak ste mali doteraz úrok na vašej hypotéke okolo jedného percenta, teraz to bude štyri až päť percent. Pre množstvo rodín to môže znamenať vážny finančný problém, kedy nebudú schopné zvýšené hypotekárne splátky splácať a v najhoršom prípade im hrozí, že skončia na ulici.
Enormné zisky bánk
„Bankový sektor dosiahne v tomto roku nadštandardne vysoké zisky. Predpokladá sa, že to bude približne jedna miliarda eur, čo je asi dvojnásobok v porovnaní s minulým rokom. Chcel som sa stretnúť so Slovenskou bankovou asociáciou (SBA) a riešiť to spoločne s nimi, pretože som presvedčený, že je povinnosťou bánk pomôcť ľuďom v tejto situácii. Nie je to predsa chyba ľudí, že máme vysokú infláciu a že sa situácia na finančných trhoch zmenila. Tak prečo by mali ľudia na to doplácať. Bohužiaľ, predstavitelia SBA sa nechceli stretnúť,“ hovorí predseda parlamentu.
Predstavitelia bankového sektoru odmeitli stretnutie
SBA tvrdí, že sa nechce stať súčasťou predvolebného boja, a preto odmietla stretnutie. Boris Kollár však uvádza tieto slová na pravú mieru.
„O žiadnom predvolebnom boji nemôže byť ani reči. Ja som sa predsa s nimi nechcel stretnúť sám. Mojím cieľom bolo usporiadať okrúhly stôl, na ktorom by sa zúčastnili predstavitelia všetkých relevantných politických strán, koalícia aj opozícia, s predstaviteľmi SBA. Takže žiadna volebná kampaň, ale hľadanie riešenia pre tých 80 000 rodín, ktoré už v tomto roku pocítia, že im z peňaženky odchádza podstatne vyššia suma na hypotéky, ako boli doteraz zvyknutí. V budúcom roku je to ďalších viac ako 200-tisíc domácností, ktorých sa zvyšovanie hypoték bude týkať,“ hovorí Boris Kollár.
Sme rodina prišlo s memorandom
Hnutie Sme rodina pripravilo Memorandum o neodkladnej pomoci, o ktorom chceli s bankami rokovať. Predseda hnutia hovorí, že ak sa im nepodarí s bankami dohodnúť civilizovanie a „po dobrom“, môže sa stať, že to dostanú vládou a parlamentom nadiktované. Môžu sa dočkať mimoriadneho zdanenia ako napríklad v Taliansku, kde dostali banky povinnosť mimoriadneho odvodu vo výške 40 %. Alebo sa im môže stať niečo podobné ako spoločnosti Slovnaft, ktorá dostala mimoriadny odvod až vo výške 70 %.
Memorandum obsahuje šesť bodov a okrem iného hovorí, že banky od 1. septembra 2023 nepodniknú žiadne kroky vedúce k vysťahovaniu dlžníka z jeho nehnuteľnosti počas jedného roka alebo že dlžníci, ktorým končí fixácia hypotéky, budú mať od 1. septembra právo splácať najbližších dvanásť mesiacov iba úroky. Tiež že budú mať právo na predĺženie doby splácania s cieľom zníženia splátok a na novú prechodnú fixáciu na jedne rok so splátkou, ktorú zvládnu splácať.
Mohlo by vás zaujímať:
„Viete, my sa nepozeráme na ľudí cez čísla ako bankoví analytici. My vnímame ich životy a rozumieme ich problémom. A vieme, že jedným z tých hlavných problémov, ktoré dnes riešia, sú zvýšené hypotekárne splátky. Od bánk len chceme solidaritu, aby sa so svojimi nadmernými ziskami podelili. Pretože určite nemôže platiť „bankové“ heslo: „zisky sú naše, straty sú vaše“. Ja osobne a naše hnutie sa budeme tvrdo zasadzovať za to, aby sa banky podieľali na pomoci ľuďom,“ povedal na záver Boris Kollár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Kollár: Banky zarobia tento rok približne miliardu eur! Malo by byť ich povinnosťou pomôcť ľuďom