eReport.sk
Maďarský parlament ešte neratifikoval vstup Švédska do NATO. Foto: tasr/ap

Maďarský parlament zvolil šéfa Najvyššieho súdu. Bez opozície

Maďarský parlament hlasmi poslancov vládnuceho bloku Fidesz-KDNP zvolil v pondelok v tajnom hlasovaní za nového predsedu Najvyššieho súdu (Kúria) Zsolta Andrása Vargu. Opoziční poslanci rokovaciu sálu pred voľbou opustili, informovalo internetové vydanie ľavicového denníka Népszava.

Denník poznamenal, že Varga je blízkym človekom generálneho prokurátora Pétera Polta a navyše nevykonával súdnu prax.

Celoštátna súdna rada kandidatúru Vargu odmietla

Sociológ Zoltán Fleck pre Népszavu uviedol, že je to osvedčený káder vládneho bloku. Na tomto poste vystrieda na nadchádzajúcich deväť rokov Pétera Daráka, ktorému mandát vyprší 1. januára 2021. Celoštátna súdna rada (OBT) kandidatúru Vargu jednomyseľne odmietla. Vláde blízky spravodajský server Origo.hu zdôraznil, že Varga bol ústavným sudcom a členom poradného orgánu Rady Európy – Benátskej komisie. Server cituje vyjadrenie šéfa inštitútu Centra pre základné práva (Alapjogokért Központ) Miklósa Szánthóa, ktorý vyhlásil, že akákoľvek kritika na adresu Vargu je vyslovene nemiestna.

Poukázali aj na Vargov postoj k migračným kvótam

 „Ide o právnika, ktorý má dlhoročné praktické i teoretické skúsenosti a na ktorého teraz útočia preto, lebo v niektorých otázkach verejného práva zastával suverénne postoje,“ povedal Szánthó, ktorý ako príklad uviedol Vargov postoj k migračným kvótam. Varga povedal, že žiadne rozhodnutie Európskej únie nútiace Maďarsko prijať masy utečencov v rozpore s vôľou občanov Maďarska nemôže byť v súlade s ústavou.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Maďarský parlament zvolil šéfa Najvyššieho súdu. Bez opozície

Najnovšie